Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną : Krzysztof Kuczyński

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną… Konie i remonta w Wojsku Polskim w latach 1788–1794 i 1806–1814 w świetle opinii administracji cywilno-wojskowej i relacji z epoki : Krzysztof Kuczyński

Opis książki historycznej wydawnictwa INFORTeditions pt. Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną : “Jak stwierdził w swych wspomnieniach Aleksander Fredro, Człowiek z koniem, niby centaur, jest dopiero jednostką w kawalerii. Historiografia polska podążając za tą zasadą, jak się wydaje, nie lubi zsadzać jeźdźca z konia, a jeśli już to robi, zwykle idzie tylko za tym pierwszym, interesując się nawet najmniejszym aspektem jego życia, niemal całkowicie zapominając o jego wierzchowcu. 

Nie ma w tym jednak nic specjalnie dziwnego. Wraz odejściem koni najpierw z pól walki i większości armii świata, a wreszcie z większości aspektów ludzkiego życia, zaczęto o nich stopniowo zapominać, jako o relikcie świata, który już nie istnieje. Niewielu jest także historyków jeżdżących konno, działających w grupach rekonstrukcji historycznej, czy służących we współczesnej kawalerii ochotniczej, a ich prace często nie znajdują uznania ani wśród szerszego grona historyków, jako zbyt szczegółowe i subiektywne, ani w środowisku jeździeckim, które zarzuca im brak pokrycia w hippicznej rzeczywistości i ślepą wiarę w źródła. 

Stąd właśnie autor stawia i próbuje odpowiedzieć na wiele pytań: jak w kawalerii polskiej przełomu epok wyglądało zaopatrzenie w konie? Jakie generowało koszty, a zarazem problemy finansowe? Czym się charakteryzował koń tych dwóch światów? Co jadł i na co chorował? Czy i jakie nosił imię? Jak go szkolono i obchodzono się z nim w ówczesnych jednostkach kawalerii?  Oraz jaki był stosunek kawalerzystów do ich wierzchowców? 

Próbą odpowiedzi na te pytania jest niniejsza praca. Autor ma nadzieję, że czytelnik odnajdzie w niej wiele wartościowych informacji i że zachęci ona do szerszego zainteresowania historycznymi pracami hipologiczno-wojskowymi.

Wstęp

I Charakterystyka źródeł

II Piśmiennictwo hipologiczne w Rzeczypospolitej XVI–XVIII w. Koń polski w oczach Polaków i cudzoziemców

III Stan gospodarczy w Rzeczypospolitej pod koniec XVIII w. Rynek pasz i koni

IV Organizacja jazdy polskiej w epoce stanisławowskiej 1775–1794

V Konie w polskich regulaminach i przepisach wojskowych 1786–1790

VI Remonta i jej finanse. Stan koni w wybranych jednostkach jazdy 1790–1793

VII Stan gospodarczy ziem polskich po 1800 r. Rynek pasz i koni

VIII Organizacja kawalerii Księstwa Warszawskiego 1806–1814

IX Konie w polskich regulaminach i przepisach wojskowych okresu napoleońskiego

X Remonta i jej finanse. Problemy remontowe w Księstwie Warszawskim 1806–1814

Zakończenie                                           

Bibliografia      

Wykaz skrótów

Spis tabel

Słowniczek terminów jeździeckich i kawaleryjskich

Ryciny

Dodatki źródłowe i statystyczne

Krzysztof Kuczyński (ur. 1994 r. w Warszawie). Magister historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW (dyscyplina: historia). Zainteresowania badawcze koncentruje na historii wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem historii morskiej sztuki wojennej i historii kawalerii.”

Książka historyczna pt. Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną ukazała się nakładem wydawnictwa INFORTeditions.

Strona wydawnictwa

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.