
Witam na nowym blogu o książkach historycznych. Wiem, że blogów o książkach są setki, ale myślę, że i dla Monitora Historycznego znajdzie się miejsce w sieci i blogosferze, gdyż książka historyczna warta jest swojego osobnego przytulnego miejsca w sieci.
Po co, i na co, kolejny blog o książkach historycznych?
Zamierzam wykorzystać fakt, iż dużą część czasu, który spędzam przy komputerze, poświęcam na szukanie nowości wydawniczych spod znaku Clio. Niestety, jestem trochę jak wiewiórka, znajduję coś, „zachomikuję” to, a potem o tym zapominam. Wiem też, że nie wszyscy mają czas i ochotę na szukanie nowości książkowych, a jednak chcą wiedzieć, co w trawie piszczy. Dla siebie zatem, i dla innych, blog ten będzie prowadzony.
Z biegiem czasu zamierzam dodawać kolejne treści. Będę zamieszczał recenzje przeczytanych książek. Opisze ciekawe miejsca w których byłem. Niedawno ruszył podcast prowadzony przez redakcję monitora. W osobnym dziale gromadzę odnośniki do znalezionych bibliotek cyfrowych. Chcę też informować o ciekawy, acz mniej popularnych czasopismach.
Kto wie co jeszcze pojawi się na blogu. Stay tuned.
Lista najnowszych dwóch wpisów z każdej kategorii :
- Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy : Michał Wójcik (recenzja)Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy : Michał Wójcik (recenzja) Historia wojen, konfliktów zbrojnych jest raczej historią mężczyzn. Pojedyncze wyjątki takie jak Boudicca, Emilia Plater czy Joanna D’Arc są właśnie wyjątkami, które tylko potwierdzają regułę. Jednak rzeczywistość nie jest tak jednostronna. Dzięki lekturze książki Michała Wójcika możemy poznać biografie kilku kobiet, które z bronią w ręku walczyły o Polskę, i to z nie mniejszą ofiarnością...
- Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe : Garrett RyanNagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe : Gdy byłem na poziomie szkoła podstawowa, liceum bardzo brakowało mi ciekawych, popularnonaukowych książek o starożytności. Jednak, czy autor Nagich posągów, goniąc za lekko i sensacyjnie podaną dawką antyku, nie zgubił gdzieś wartości merytorycznych?
- Mikrofon Historyczny : Kwietniowe Nowości roku 2020Mikrofon Historyczny : Kwietniowe Nowości roku 2020 Pierwszy odcinek serii comiesięcznych podcastów informujących o nowościach książkowych oraz innych tematach o których pisaliśmy na blogu https://monitor-historyczny.pl/ . Podcast dla osób zainteresowanych nowościami wydawniczymi książki historycznej. Można nas również usłyszeć na : Spotify : https://open.spotify.com/show/7qvZWXO19xHUxax4uXaTN3 Google Podcast : https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8xNjc3OWJiOC9wb2RjYXN0L3Jzcw== Apple Podcast : https://podcasts.apple.com/pl/podcast/mikrofon-historyczny/id1506048012?l=pl Anchor : https://anchor.fm/monitor-historyczny Breaker : https://www.breaker.audio/mikrofon-historyczny Radio Public : https://radiopublic.com/mikrofon-historyczny-GKRZxQ
- Mikrofon Historyczny – SzachownicaZapaszamy do posłuchania nowego, drugiego już odcinka podcastu Mikrofonu Historycznego. Dzisiaj zajmujemy się jedną z tajemnic średniowiecza, jaką jest symbolika szachownicy. Symbolika szachownicy i szerzej – gry, jest wspólna dla całej kultury europejskiej. Od Walii na zachodzie Brytanii do Skandynawii, była ważną metaforą, kryjącą za sobą wiele znaczeń. Szachownica zawędrowała również na ziemie polskie. Szczęśliwie się złożyło, że redakcja Monitora Historycznego tworząca podcast Mikrofon Historyczny zamieszkuje region,...
- Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu : Jest to jedno z tych muzeów, które trzeba odwiedzić, jeśli jest ku temu okazja. Pamiętam, że wywarło na mnie niezwykle pozytywne wrażenie, może to zasługa tego, że w moich rodzinnych stronach brakuje tego rodzaju instytucji. Jednak mimo odwiedzenia kilku muzeów poświęconych militariom, nadal uważam, że naprawdę warto je zwiedzić.
- Podróże Monitora Historycznego : Kościół w Strachociniekościół w Strachocinie pod Stargardem (niegdyś Stargardem Szczecińskim). Pojechaliśmy tam zwabieni informacją o szachownicy oraz symbolu Joannitów. Znaleźliśmy oba te znaki.
- Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814 : Andrzej NieuważnyDzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814 : Przedwczesna śmierć nie pozwoliła na sfinalizowanie zamierzenia dr. Andrzeja Nieuważnego, który chciał przedstawić rolę Gdańska podczas wojen napoleońskich. „Gibraltar Bałtyku”, jak określał nasze miasto Napoleon
- Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej : Marcin Grulkowski (redaktor)Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej : Przygotowane przez Muzeum Gdańska wydawnictwo w tłumaczeniu dr. Marcina Grulkowskiego wraz ze wstępem, opracowaniem i komentarzem, jest pierwszą od ponad stu lat kompleksową monografią poświęconą temu zagadnieniu.
Mimo dodawania nowych działów do bloga to książka historyczna zawsze będzie u nas na pierwszym miejscu.