
Witam na nowym blogu o książkach historycznych. Wiem, że blogów o książkach są setki, ale myślę, że i dla Monitora Historycznego znajdzie się miejsce w sieci i blogosferze, gdyż książka historyczna warta jest swojego osobnego przytulnego miejsca w sieci.
Po co, i na co, kolejny blog o książkach historycznych?
Zamierzam wykorzystać fakt, iż dużą część czasu, który spędzam przy komputerze, poświęcam na szukanie nowości wydawniczych spod znaku Clio. Niestety, jestem trochę jak wiewiórka, znajduję coś, „zachomikuję” to, a potem o tym zapominam. Wiem też, że nie wszyscy mają czas i ochotę na szukanie nowości książkowych, a jednak chcą wiedzieć, co w trawie piszczy. Dla siebie zatem, i dla innych, blog ten będzie prowadzony.
Z biegiem czasu zamierzam dodawać kolejne treści. Będę zamieszczał recenzje przeczytanych książek. Opisze ciekawe miejsca w których byłem. Niedawno ruszył podcast prowadzony przez redakcję monitora. W osobnym dziale gromadzę odnośniki do znalezionych bibliotek cyfrowych. Chcę też informować o ciekawy, acz mniej popularnych czasopismach.
Kto wie co jeszcze pojawi się na blogu. Stay tuned.
Lista najnowszych dwóch wpisów z każdej kategorii :
- Przypadki i wpadki dyplomaty : Jacek Kluczkowski (recenzja)Przypadki i wpadki dyplomaty : Dobry dyplomata to taki człowiek, który, gdy powie komuś „spadaj”, to ten ktoś poczuje podniecenie przed zbliżającą się podróżą. Nie wiem, czy autor był aż tak dobrym ambasadorem, jednak na pewno swoją służbę dyplomatyczną odbywał w ciekawym miejscu i w ciekawym czasie, zupełnie, jakby padł ofiarą starego chińskiego przekleństwa.
- Hernan Cortes i podbój Meksyku – Stefan Weinfeld i Jerzy Wróblewski (komiks)Hernan Cortes” Weinfelda i Wróblewskiego jest dla mnie chyba drugim komiksem historycznym z jakim miałem do czynienia. I myślę, że jak na czasy na jakie przypadało moje dzieciństwo to nie mogłem lepiej trafić.
- Mikrofon Historyczny – wrześniowe nowości 2023 r.Mikrofon Historyczny – wrześniowe nowości 2023 r. : Podcast z podsumowaniem nowości książkowych za wrzesień 2023 r
- Mikrofon Historyczny : Sierpniowe nowości 2023Już od dawna nosiliśmy się z zamiarem reaktywacji podcastu, ale ciagle czegoś brakowało, czasu sił czy szczęścia
- Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu : Jest to jedno z tych muzeów, które trzeba odwiedzić, jeśli jest ku temu okazja. Pamiętam, że wywarło na mnie niezwykle pozytywne wrażenie, może to zasługa tego, że w moich rodzinnych stronach brakuje tego rodzaju instytucji. Jednak mimo odwiedzenia kilku muzeów poświęconych militariom, nadal uważam, że naprawdę warto je zwiedzić.
- Podróże Monitora Historycznego : Kościół w Strachociniekościół w Strachocinie pod Stargardem (niegdyś Stargardem Szczecińskim). Pojechaliśmy tam zwabieni informacją o szachownicy oraz symbolu Joannitów. Znaleźliśmy oba te znaki.
- Średniowieczne zamki Sardynii : Cezary NamirskiŚredniowieczne zamki Sardynii : Średniowieczna Sardynia była miejscem krzyżowania się wpływów licznych potęg świata śródziemnomorskiego – w VI wieku wyspa została przyłączona do Bizancjum, w XI wieku w pełni ukształtowały się na niej cztery niezależne królestwa (giudicati), w kolejnych stuleciach była ona obszarem rywalizacji Genui, Pizy i Królestwa Aragonii. Świadectwem burzliwych średniowiecznych dziejów Sardynii są zamki
- Kobiety i Krucjaty : Helen J. NicholsonKobiety i Krucjaty : Książka porusza temat zaangażowania kobiet w ruch krucjatowy między drugą połową XI wieku, kiedy papież Grzegorz VII zarządził pokutną wyprawę krzyżową w celu wsparcia chrześcijan ze Wschodu, a 1570 rokiem, kiedy ostatnia ostoja krzyżowców na Cyprze została zdobyta przez Turków osmańskich. Uwzględnia działania kobiet nie tylko na bitewnych polach – zarówno jako obrończyń, jak i agresorek – ale także ich rolę w werbowaniu krzyżowców oraz wspieraniu krucjat poprzez mecenat, propagandę i modlitwę.
Mimo dodawania nowych działów do bloga to książka historyczna zawsze będzie u nas na pierwszym miejscu.