Adrianopol 14 kwietnia 1205. Wielka bitwa Połowców z zachodem : Jakub Juszyński

Adrianopol 14 kwietnia 1205. Wielka bitwa Połowców z zachodem : Jakub Juszyński

Opis książki historycznej pt. Adrianopol 14 kwietnia 1205. : “Opisywany tu konflikt różni się od stereotypowego obrazu średniowiecznych wojen. W popularnych wyobrażeniach walczono tylko albo z najbliższymi sąsiadami, albo z muzułmanami w ich egzotycznych krajach. Tymczasem bitwa adrianopolska była jednym z punktów zwrotnych w szeregu kampanii, w których rycerze z północno-zachodniej Francji i Wenecjanie walczą z Połowcami na terenie Grecji i Bułgarii. 

W dodatku nie był to jakiś osobliwy, przelotny epizod bez znaczenia. Przeciwnie, działania obu stron były wynikiem ich dalekosiężnej i konsekwentnie prowadzonej polityki. Poznanie tego teatru działań pozwala wyjaśnić przyczyny kierunków wielkiej polityki głównych graczy na ówczesnej arenie geopolitycznej, jak i brak aktywności w innych, zdawałoby się ważnych strefach. 

Całość rozgrywała się na terenie bliższym geograficznie i kulturowo niż Bliski Wschód, lecz słabiej znanym w historiografii. Oprócz ofensywy flandryjsko-weneckiej, kolonizacji Bułgarii przez Połowców i walki Bułgarów o wolność, w tle widać działalność strategii wielu bliższych i dalszych państw. Pokonane Bizancjum się nie poddaje, Wołosi koczują na coraz szerszym terenie, łacinnicy tworzą kolejne efemeryczne państwa w Grecji, widać politykę sąsiednich Węgier czy Serbii, niemieckie parcie na wschód, pośrednio działalność Rusi czy muzułmanów…

Wstęp

I Źródła mówiące o bitwie

II Frankowie na Bałkanach

III Połowcy

IV Walki Połowców z Rusią w X-XII wieku

V Igor Światosławicz wobec Połowców, czyli wszystko zostaje w rodzinie

VI Połowcy w walce o Bułgarię

VII Wydarzenia od początku 1205 roku do przedednia bitwy

VIII Armie obu stron

IX Bitwa

X Po bitwie

XI Rola Połowców w Bułgarii w XIII – XIV wieku

Zakończenie

Spis map i schematów

Bibliografia

Jakub Juszyński (1988) jest z wykształcenia historykiem. Zajmuje się odtwarzaniem starożytnych metod walki konnej w galopie bez siodła i strzemion, a także Połowca węgierskiego. Publikuje w „De Re Militari”, „Mówią Wieki” i „Pruthenii”.”

Książka historyczna pt. Adrianopol 14 kwietnia 1205. Wielka bitwa Połowców z zachodem ukazała się nakładem wydawnictwa INFORTeditions.

Strona wydawnictwa INFORTeditions.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.