Polacy w Hiszpanii 1808-1814 : Jan Laske

Polacy w Hiszpanii 1808-1814 Część I: 1808-1809 : Jan Laske

Opis książki historycznej wydawnictwa NapoleonV pt. Polacy w Hiszpanii 1808-1814 Część I: 1808-1809 : “W potocznym rozumieniu wojna w Hiszpanii jest dowodem na imperialne zapędy Napoleona i jego tyranię. Tak zwany „przeciętny człowiek” niewiele wie o przyczynach i faktycznym przebiegu konfliktu, który sam w sobie był wielkim paradoksem. U genezy tego konfliktu niewątpliwie leżała skomplikowana intryga polityczna, ale za jej skutki główną winę ponosiły nieudolne, antynarodowe rządy hiszpańskiego króla i degeneracja moralna jego rodziny. W efekcie powstała sytuacja, w której Hiszpania podjęła walkę z naturalnym sojusznikiem – Francją, oraz zawarła sojusz z naturalnym wrogiem – Imperium Brytyjskim, a tocząca się wojna była zarówno wojną przeciw obcej okupacji, jak i wojną domową.

W swojej pracy nie staram się napisać historii o wojnie hiszpańskiej i uczestnictwie w niej Polaków, ale chcę tylko przedstawić jej przebieg na podstawie zebranej jak największej ilości jej epizodów, w których uczestniczyli polscy żołnierze. U podstaw tego zamiaru leży wielka atencja dla losów zwykłego człowieka uwikłanego w wydarzenia dziejowe, na które nie ma bezpośredniego wpływu a musi im się poddać jak nurtowi wezbranej wody.

Drogi Czytelniku! Przeczytałem dla Ciebie wszystkie dostępne polskie pamiętniki z wojny hiszpańskiej i najważniejsze z nich napisane przez żołnierzy i dowódców jednostek sojuszniczych. Dzięki niezwykłym możliwościom Internetu mogłem też sięgnąć do najważniejszych, bo pierwszych opracowań historycznych.

Epoka napoleońska posiada bardzo bogatą ikonografię, wielokrotnie wykorzystaną w setkach opracowań tego tematu, lecz mnie zależało, aby wyobraźnię czytelnika wspomóc współczesną wizją przedstawionych faktów. Uznałem, że może to zrobić tylko artysta zauroczony historią oraz ogarnięty prawdziwą pasją twórczą. Takim artystą jest Stanisław Eugeniusz Bodes, który zgodził się udostępnić swoje obrazy do niniejszego opracowania wojny hiszpańskiej, w której wzięli udział Polacy, dokonując licznych aktów bohaterstwa.”

Książka historyczna pt. Polacy w Hiszpanii 1808-1814 Część I: 1808-1809 ukazała się nakładem wydawnictwa NapoleonV.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.