red. Przemysław Benken, Jarema Słowiak : Studia nad wojnami w Indochinach. Tom V
red. Przemysław Benken, Jarema Słowiak : Studia nad wojnami w Indochinach. Tom V
“
Wstęp (Przemysław Benken)
Eseje
Przemysław Benken (Instytut Pamięci Narodowej)
Wietnam – najbardziej niezrozumiały konflikt powojennego świata
Radosław Szewczyk (Archiwum Wojskowe w Oleśnicy)
Wietnamskie muzea wojskowe – subiektywne spojrzenie
Studia
Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Operacja Passage to Freedom, albo amerykańskie wsparcie wietnamskiego głosowania nogami
Przemysław Benken (Instytut Pamięci Narodowej)
Między Moskwą a Pekinem – Demokratyczna Republika Wietnamu wobec konfliktu chińsko-sowieckiego w latach 1966–1968. Perspektywa attachatu wojskowego przy Ambasadzie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Hanoi
Jarema Słowiak (Uniwersytet Jagielloński)
Działalność polskiego wywiadu wojskowego w ramach Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie
Recenzje
Piotr Ostaszewski (Szkoła Główna Handlowa)
The Lost Mandate of Heaven, the American betrayal of Ngo Dinh Diem, President of Vietnam – book review
Informacje o Autorach
O książce:
Niniejszym oddajemy do rąk Czytelników piąty tom Studiów nad wojnami w Indochinach. Składa się on z dwóch esejów, trzech artykułów oraz recenzji. Pierwszy z esejów poświęcono na omówienie przebiegu konfliktu w Indochinach w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W drugim eseju ukazano współczesną wietnamską politykę historyczną dotyczącą II wojny indochińskiej na podstawie obserwacji poczynionych w trakcie wizyt w szeregu placówek muzealnych. Dział studiów otworzył artykuł traktujący o morskiej operacji przemieszczenia ludności Passage to Freedom przeprowadzonej w następstwie Układów Genewskich. Kolejny tekst dotyczył skomplikowanych relacji w trójkącie Hanoi–Moskwa–Pekin w przełomowym okresie II wojny indochińskiej badanych na podstawie materiałów przesyłanych do Warszawy przez Attachat Wojskowy przy Ambasadzie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Hanoi. Trzeci artykuł, analizował działalność polskiego wywiadu wojskowego w ramach Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Ukazano w nim szereg interesujących, jak również szerzej dotąd nieznanych faktów. Tom zamyka recenzja książki Geoffrey’a Shawa The Lost Mandate of Heaven, the American betrayal of Ngo Dinh Diem, President of Vietnam. Życzymy miłej lektury. (ze Wstępu)
Zdarzają się w obiegu naukowym mizerne publikacje, które napawają czytelników abominacją – w wypadku recenzowanego dzieła jest jednak odwrotnie. Ze wszech miar warto polecić niniejszą pracę, ponieważ wnosi nowe ustalenia do stanu badań odnośnie wojen w Indochinach. […] Twórcy tekstów wykazali się erudycją i akrybicznym podejściem do analizowanych problemów, co gwarantuje pełne zaspokojenie ciekawości i głodu wiedzy u każdego bibliofila, zwłaszcza zainteresowanego historią wojskowości i naukami o polityce. (z recenzji wydawniczej dr. Arkadiusza Krawcewicza”
Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa INFORTeditions.