Wyprawa Michała Kleofasa Ogińskiego do wschodniej Kurlandii i na Dyneburg w 1794 roku : Arkadiusz Janicki

Wyprawa Michała Kleofasa Ogińskiego do wschodniej Kurlandii i na Dyneburg w 1794 roku : Niniejsza publikacja (…) ma charakter niewątpliwie przełomowy. (…) Autor zdołał wykorzystać rozkazy i raporty dowódców wojskowych oraz korespondencję urzędową przedstawicieli administracji rosyjskiej różnych szczebli, a także przejęte przez stronę rosyjską dokumenty dowódców powstańczych.

Wyprawa Michała Kleofasa Ogińskiego do wschodniej Kurlandii i na Dyneburg w 1794 roku : Arkadiusz Janicki

Książka historyczna Arkadiusza Janickiego pt. Wyprawa Michała Kleofasa Ogińskiego do wschodniej Kurlandii i na Dyneburg w 1794 roku : Niniejsza publikacja (…) ma charakter niewątpliwie przełomowy. (…) Autor zdołał wykorzystać rozkazy i raporty dowódców wojskowych oraz korespondencję urzędową przedstawicieli administracji rosyjskiej różnych szczebli, a także przejęte przez stronę rosyjską dokumenty dowódców powstańczych. (…) Ich drobiazgowa konfrontacja z innymi źródłami oraz wcześniejszymi ustaleniami została przeprowadzona w sposób bardzo umiejętny, świadczący o doskonałym opanowaniu warsztatu naukowego historyka, widocznym szczególnie w pomysłowym stosowaniu metody krytycznej. Doprowadziło to do weryfikacji niektórych mylnych konstatacji i częściowego przynajmniej potwierdzenia innych, w pełni zgodnych z rzeczywistością. Za bardzo cenne należy uznać przekonujące poprawki w chronologii wydarzeń oraz krytyczne analizy liczebności oddziałów powstańczych, przeszacowywanej z reguły zarówno w niektórych źródłach, jak i w dawniejszych opracowaniach.

Książka Arkadiusza Janickiego wpisuje się w nowoczesną historię wojskowości. (…) Warto również zwrócić uwagę na niewątpliwe zasługi Autora w przywracaniu pamięci o nieznanych lub zapomnianych dowódcach powstańczych z północnych powiatów Wielkiego Księstwa Litewskiego

Książka historyczna ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.