Wojny włoskie odc. 1

Tym wpisem zapoczątkowuje dział poświęcony mojemu nowemu/staremu hobby jakim stały się historyczne gry bitewne w ogóle, a w szczególności w odmianie figurkowej.

Czemu pierwszy wpis jest zatytułowany “Wojny włoskie” ? Od dawna jestem zafascynowany przełomem średniowiecza i nowożytności, a wojny włoskie są czołowym konfliktem tego przełomu. Stąd narodził się pomysł aby zebrać armie które mogły by posłużyć do wargamingowej rekonstrukcji historycznych i hipotetycznych bitew tego okresu.

Po długim zastanawianiu się postawiłem na figurki w skali 15 mm. Ma to swoje zalety i swoje wady. Dla mnie zaletą jest to iż jednocześnie będę zaangażowany w drugi projekt figurkowy, w tej samej skali, tak więc zdobywane doświadczenie w malowaniu w tej skali będzie podwójnie procentować (to ważne gdyż raczkuję w temacie malowania figurek). Wada użycia tej skali w tym projekcie jest głownie taka, iż figurki będę musiał ściągać zza granicy, ale przy ewentualnych wspólnych zamówieniach lub odłożeniu środków na pojedyncze duże zamówienie nie będzie to tak boleć. Myślę że gdy już dojdę do etapu rozłożenia armii na stole, skala 15 mm odwdzięczy mi się pięknym wyglądem pola bitwy.

Pewną pomoc w podjęciu decyzji co do skali był fakt zdobycia pierwszych 8 landsknechtów w polskim sklepie (pozdrawiam sklep battle-models). Tak więc mam pierwsze 2 podstawki w systemie Impetus, którym mam zamiar się posłużyć w graniu.

A o to i oni, wściekłe niemiecki psy wojny 🙂

Mają pewne wady w postaci ołowianych kopii (co widać), chyba sporo trzeba będzie pobawić się skalplem, ale szczegóły wyglądają zachęcająco. Po wstępnej obróbce pokaże ich w przybliżeniu.

Do poczytana niedługo

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.