Prusy Krzyżackie. Gospodarka i kultura na obszarach wiejskich : Rafał Kubicki

Prusy Krzyżackie. Gospodarka i kultura na obszarach wiejskich : W książce omówiono funkcjonowanie gospodarki rolnej oraz modele kultury społeczności zamieszkujących obszary wiejskie Prus Krzyżackich w średniowieczu.

Prusy Krzyżackie. Gospodarka i kultura na obszarach wiejskich : Rafał Kubicki

Książka historyczna Rafała Kubickiego pt. Prusy Krzyżackie. Gospodarka i kultura na obszarach wiejskich : W książce omówiono funkcjonowanie gospodarki rolnej oraz modele kultury społeczności zamieszkujących obszary wiejskie Prus Krzyżackich w średniowieczu. W części pierwszej rozpatrzono kwestie związane z produkcją, w tym rodzaje działalności rolniczej w gospodarstwie chłopskim, a także w majątkach służebnych (rycerskich), folwarkach krzyżackich, dobrach biskupich i kapitulnych, posiadłościach klasztornych oraz dobrach ziemskich miast. W części drugiej przedstawiono modele kultury chłopów i rycerstwa (warunki mieszkalne i bytowe, życie rodziny, obyczaje, obrzędy, zajęcia i rozrywki). Ponadto omówiono działanie szkół parafialnych oraz zagadnienia związane z postawą mieszkańców terenów wiejskich wobec śmierci.

Rafał Kubicki : Profesor nauk humanistycznych, historyk w Zakładzie Historii Powszechnej Średniowiecza na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista w zakresie historii Kościoła w średniowieczu i okresie nowożytnym, historii społeczno-gospodarczej władztwa zakonu krzyżackiego w Prusach, mieszczaństwa późnośredniowiecznego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.