Wojna Stalina. Nowa historia II wojny światowej : Sean McMeekin

Wojna Stalina. Nowa historia II wojny światowej : Wszystko, co myśleliśmy o II wojnie światowej, było uproszczeniem. To nie była wojna Hitlera. Gdy Japonia atakowała Mandżurię, nie był jeszcze nawet u władzy. Gdy wojna się kończyła, od 4 miesięcy już nie żył.

Wojna Stalina. Nowa historia II wojny światowej : Sean McMeekin

Książka historyczna Seana McMeekina pt. Wojna Stalina. Nowa historia II wojny światowej : Wszystko, co myśleliśmy o II wojnie światowej, było uproszczeniem. To nie była wojna Hitlera. Gdy Japonia atakowała Mandżurię, nie był jeszcze nawet u władzy. Gdy wojna się kończyła, od 4 miesięcy już nie żył.

To była wojna innego tyrana. Jego mocarstwo rozciągało się od Europy po Azję. Był u władzy od samego początku konfliktu i wiele lat po nim. Jego armie uczestniczyły przez cały czas we wszystkich zbrojnych konfliktach kontynentu euroazjatyckiego. Jego państwo stanowiło przedmiot pożądania dwóch głównych agresorów należących do państw Osi. Obu pokonał. Ogromnie powiększył swoje imperium i zdobył władzę nad milionami ludzkich istnień. Miliony też posłał na śmierć. Z wojny wyszedł jako triumfator, zagarniający wojenne łupy.

To nie była wojna Hitlera ani nikogo innego. To była wojna Stalina.

“Prowokacyjna, rewizjonistyczna wizja Drugiej Wojny Światowej… biegły, nieustraszony i entuzjastyczny ‘łamacz mitów’… McMeekin to badacz, pracujący w kilku językach, gotów postawić duże pytania i wydać osądy.”
— Financial Times

“Błyskotliwie dociekliwa.”
— National Review

“Wątpię, że ktokolwiek, kto to przeczyta, będzie myślał o Drugiej Wojnie Światowej w ten sam sposób.”
— David Harsanyi, Notable Books of 2021, The Federalist

“Oto nowe spojrzenie na konflikt, które stawia nowe pytania i, trzeba dodać, dostarcza nowych i często nieoczekiwanych odpowiedzi na stare.”
— The Guardian

“Każdego roku pojawiają się nowe książki obiecujące ‘nową historię’ tak dobrze zbadanego tematu jak Druga Wojna Światowa, ale McMeekin faktycznie spełnia tę obietnicę.”
— Christian Science Monitor

“McMeekin to doskonały pisarz. Nie ma nudnej strony w książce. Jego znajomość archiwów wielu krajów jest nadzwyczajna.”
— The Times (UK)

“Ta niezwykła książka… starannie zbadana, elegancko napisana… ‘Stalin’s War’ to rzadka rzecz: książka, która zmusza nas do ponownego zastanowienia się i zakwestionowania naszej narracji tego najbardziej wydeptanego tematu.”
— BBC History Magazine

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.