Twierdza. Oblężenie Przemyśla – Alexander Watson

Twierdza. Oblężenie Przemyśla – Alexander Watson

Opis książki historycznej wydawnictwa Rebis pt. Twierdza. Oblężenie Przemyśla : Książka roku „BBC History Magazine” i „Financial Times”, uhonorowana Distinguished Book Award 2021 przez Society for Military History, nominowana do Gilder Lehrman Prize for Military History i The British Army Military Book of the Year.

We wrześniu 1914 roku, zaledwie miesiąc po wybuchu pierwszej wojny światowej, armia rosyjska rozpoczęła oblężenie Przemyśla. Wieloetniczne miasto zamieniono w twierdzę, która stanowiła najważniejszy bastion broniący monarchii habsburskiej przed najazdem. Przez sześć miesięcy, odpierając szturmy i zmagając się z głodem, wielonarodowa załoga twierdzy stawiała zacięty opór, uniemożliwiając Rosjanom osiągnięcie szybkiego zwycięstwa, które pozwoliłoby wygrać całą wojnę. Miasto padło dopiero w marcu 1915 roku, co oznaczało początek okupacji, prześladowań i pierwszej brutalnej czystki antysemickiej, jakiej doświadczyła Europa Środkowo-Wschodnia w XX wieku.

Wybitny historyk Alexander Watson opowiada o najdłuższym oblężeniu Wielkiej Wojny, pokazując, w jaki sposób zwiastowała ona nadejście wojny totalnej w Europie. To najbardziej wnikliwy opis tamtej kluczowej kampanii frontu wschodniego pierwszej wojny światowej, ukazujący jej grozę i niezliczone ludzkie tragedie.

Twierdza powstała w oparciu o imponujące badania naukowe, a ponadto jest książką napisaną żywym i barwnym językiem, która z prawdziwie ludzką wrażliwością podchodzi do poruszanego w niej tematu. Przywołuje jeden z najokropniejszych epizodów tamtej straszliwej wojny, który – jak słusznie przekonuje Watson – dopiero zwiastował jeszcze większe tragedie mające nadejść potem.

– David Stevenson, London School of Economics and Political Science

Ta książka to znacznie więcej niż tylko opis najdłuższego oblężenia wielkiej wojny, które przyczyniło się do powstrzymania rosyjskiego natarcia i uchroniło państwa centralne przed klęską w 1914 roku. Przy okazji bowiem ukazuje ona w mikroskali wszystko to, co było szalone, złe i niebezpieczne w monarchii austro-węgierskiej w końcowym etapie jej istnienia. […] Jest to świetnie napisana książka, która będzie doskonałą lekturą dla każdego, kto usiłuje pojąć mroczną stronę dwudziestowiecznej Europy.

– Adam Zamoyski, autor 1812. Wojny z Rosją, Warszawy 1920 i Urojonego widma rewolucji

Anglojęzycznemu czytelnikowi Przemyśl jest znany głównie ze względu na wyzwanie, jakie stanowi dla niego w zakresie ortografii i wymowy. Watson jednak rozpatruje historię tego odległego miasta twierdzy Habsburgów w szerszym kontekście, od chwili, gdy dostrzeżono strategiczne znaczenie tego miejsca, przez jego rozwój, aż do momentu, gdy stało się ono punktem skupiającym w sobie aspiracje różnych imperiów i narodów. Kluczowym wydarzeniem w historii Przemyśla było wielkie oblężenie z 1914 roku, którego codzienny przebieg i długofalowe konsekwencje Watson przedstawia z werwą i przejrzystością, co czyni z tej książki lekturę obowiązkową dla wszystkich studiujących dzieje Wielkiej Wojny na Wschodzie.

– Dennis E. Showalter, autor Tannenbergu 1914

[Książka Twierdza] to wspaniała historia i znakomicie napisana, chociaż tragiczna, opowieść o tamtych czasach oraz o tym, jak w warunkach oblężenia można zacząć się cofać w rozwoju. Opisy niewzruszonej próżności dowódców austro-węgierskich, ich uganiania się za spódniczkami i tupetu, kojarzą się z całkiem współczesnymi przykładami aroganckiego przekonania o własnej wyższości, imperialnej zarozumiałości oraz niebezpiecznego izolacjonizmu.

– Julian Evans, „Daily Telegraph”

Alexander Watson jest wykładowcą historii w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Napisał Ring of Steel: Germany and Austria-Hungary in World War I, za którą otrzymał Wolfson History Prize i Guggenheim-Lehrman Prize in Military History, oraz Enduring the Great War, nagrodzoną Fraenkel Prize.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.