Szturm na Żelazny Trójkąt. Operacja     Cedar Falls 8–26 stycznia 1967 roku : Patryk Masny

Szturm na Żelazny Trójkąt. Operacja Cedar Falls 8–26 stycznia 1967 roku : Tematem publikacji jest operacja Cedar Falls przeprowadzona na terenie Żelaznego Trójkąta pod Sajgonem od 8 do 26 stycznia 1967 roku w czasie wojny w Wietnamie. W Polsce operacja ta jest mało znana, wobec czego praca ta stara się przybliżyć polskiemu czytelnikowi jeden z ciekawszych i symptomatycznych fragmentów słynnej wojny w Wietnamie

Szturm na Żelazny Trójkąt. Operacja Cedar Falls 8–26 stycznia 1967 roku : Patryk Masny

Książka historyczna Patryka Masnego pt. Szturm na Żelazny Trójkąt. Operacja Cedar Falls 8–26 stycznia 1967 roku : Tematem publikacji jest operacja Cedar Falls przeprowadzona na terenie Żelaznego Trójkąta pod Sajgonem od 8 do 26 stycznia 1967 roku w czasie wojny w Wietnamie. W Polsce operacja ta jest mało znana, wobec czego praca ta stara się przybliżyć polskiemu czytelnikowi jeden z ciekawszych i symptomatycznych fragmentów słynnej wojny w Wietnamie – wojny, którą Ameryka przegrała. 
Cedar Falls była pierwszą z szeregu wielkich ofensyw 1967 roku, angażując po raz pierwszy w tym konflikcie siły wielkości korpusu. Jej ostrze skierowano przeciwko Viet Congowi, komunistycznej partyzantce działającej na terenie Republiki Wietnamu, w największej i najambitniejszej próbie zniszczenia ich obszaru bazowego, określanego jako Żelazny Trójkąt. Leżał on w bezpośredniej bliskości Sajgonu, stolicy Wietnamu Południowego, przez lata pozostając poza wpływami rządu sajgońskiego. Przez Żelazny Trójkąt wiodły szlaki przerzutu zaopatrzenia i sił komunistów, stanowiąc dla nich bezpieczne schronienie i punkt wypadowy do ataków na stolicę, stanowiąc sztylet wymierzony w Sajgon. Tym groźniejszy, że baza komunistów ulokowana była w dużej części pod ziemią w kompleksie tuneli.
Poza zdobyciem Żelaznego Trójkąta, by ostatecznie wykluczyć go z użytkowania, postanowiono zamienić jego obszar w strefę wolnego ostrzału, która mogła być dowolnie ostrzeliwana lub bombardowana bez rozkazu i wcześniejszych ostrzeżeń, a wszyscy przebywający na jego terenie stawali się wrogami.

Patryk Masny (1993), doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, ukończył studia licencjackie i magisterskie w Instytucie Historii UJ (2017), a następnie studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ z obronioną pracą pt. Amerykańska interwencja wojskowa w Wietnamie w świetle wydawnictw książkowych i wybranych tytułów prasowych w PRL w latach 1965–1979 (2023). Autor książki Bitwa o Hue 31 I – 24 II 1968 (2016). Jego zainteresowania obejmują historię wojny w Wietnamie, konflikty i historię zimnej wojny oraz XX wieku, historię Górnej (Polskiej) Orawy i Tatr oraz popkulturę, ze szczególnym uwzględnieniem Władcy Pierścieni i Gwiezdnych Wojen, a zwłaszcza miejsc, gdzie historia i popkultura przenikają się wzajemnie.

Wstęp
I. Wietnam do stycznia 1967 roku
II. Tunele i teren operacji
III. Plany i przygotowania do ataku
IV. Szturm na Trójkąt
V. II faza operacji
Zakończenie
Aneksy
Wykaz skrótów i terminów
Bibliografia
Spis map i schematów
Indeks

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Inforteditions.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.