Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka : Jean Du Plessis

Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka : Imperium Seleucydów było supermocarstwem epoki hellenistycznej, największym i najpotężniejszym z państw sukcesorów Aleksandra Wielkiego, a jego armia odgrywała kluczową rolę w utrzymaniu tej potęgi. To dzięki niej Antioch III mógł przeprowadzić swoje kampanie wojenne, przeważnie z sukcesami, od Morza Śródziemnego po Indie, także zyskując przydomek „Wielki”.

Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka : Jean Du Plessis

Książka historyczna Jeana Du Plessis’a pt. Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka : Imperium Seleucydów było supermocarstwem epoki hellenistycznej, największym i najpotężniejszym z państw sukcesorów Aleksandra Wielkiego, a jego armia odgrywała kluczową rolę w utrzymaniu tej potęgi. To dzięki niej Antioch III mógł przeprowadzić swoje kampanie wojenne, przeważnie z sukcesami, od Morza Śródziemnego po Indie, także zyskując przydomek „Wielki”.

Jean Charl Du Plessis stworzył najbardziej dogłębne studium poświęcone rodzajom oddziałów, broni i pancerzom armii Antiocha. Połączył w nim najnowsze badania historyczne i najnowsze dowody archeologiczne z silnym elementem archeologii rekonstrukcyjnej, czyli wykonywaniem i użytkowaniem replik dawnego sprzętu.

Kolejne rozdziały jego pracy przedstawiają regularny rdzeń armii, jednostki pomocnicze z całego Imperium i najemników, a także „broń zastraszającą” w postaci słoni i rydwanów z kosami. Autor szczegółowo omówił broń i pancerze, w tym na przykład, opierając się na tekstach z epoki i własnych doświadczeniach, przedstawił bardzo przydatne dane na temat skuteczności proc i ran, jakie mogą one zadawać. Przeanalizował także i ocenił skuteczność działań armii Antiocha III w wielu bitwach, oblężeniach i kampaniach.

Dr Jean Du Plessis niedawno obronił doktorat z historii starożytnej i zalecono mu opublikowanie jego pracy (tej książki). Poza tradycyjnymi analizami akademickimi, Jean przywiązuje dużą wagę do badań praktycznych i „archeologii eksperymentalnej”. Uprawia tradycyjne strzelanie z procy i strzelanie z łuku. W 2008 roku zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Republiki Południowej Afryki w łucznictwie tradycyjnym. Z zapałem uprawia także Historyczne Europejskie Sztuki Walki (HEMA) i latach 2007 oraz 2008 zajął 1. miejsce w Mistrzostwach Krajowych zarówno w walce mieczem i tarczą, jak i długim mieczem.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Napoleon V.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.