Od Fornovo do Cateau-Cambresis. Dzieje wojen włoskich (1494-1559) : Piotr Tafiłowski

Od Fornovo do Cateau-Cambresis. Dzieje wojen włoskich (1494-1559) : Piotr Tafiłowski

Od Fornovo do Cateau-Cambresis. Dzieje wojen włoskich (1494-1559) : Piotr Tafiłowski

Opis książki historycznej Piotra Tafiłowskiego pt. Od Fornovo do Cateau-Cambresis. Dzieje wojen włoskich (1494-1559) : Pomiędzy bitwą pod Fornovo a pokojem zawartym w Cateau-Cambresis rozciąga się jeden z najsmutniejszych okresów w dziejach Italii, w którym była ona grabiona, rozdzierana, skonfliktowana politycznie i militarnie, rozbita wewnętrznie. (…)
Jak pisał Charles Oman, między rokiem 1494 a 1559 Italia stała się tym, czym były wcześniej (a później stały się po raz drugi) Niderlandy: „areną Europy”, regionem, w którym rozgrywały się największe kontynentalne rywalizacje w wydających się nie mieć końca wojnach, których żadna ze stron nie była w stanie wygrać, ale których też żadna z nich nie mogła pozwolić sobie przegrać. (…)
Główną problematykę niniejszej książki stanowią interwencje obce na terenie Półwyspu Apenińskiego: inwazje francuskie i hiszpańskie, uderzenia prowadzone przez Habsburgów, lancknechtów i najemników szwajcarskich. Najważniejszą jednak kwestią jest przedstawienie rywalizacji francusko-hiszpańskiej, której stawką była dominacja jednego z tych mocarstw na kontynencie europejskim.

Dr hab. Piotr Tafiłowski, pracownik Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, specjalizuje się w badaniach dziejów komunikacji społecznej i naukowej. Jest autorem m.in. takich prac jak Wojny włoskie 1494-1559 czy Pomiędzy cywilizacjami. Wojna i praktyki komunikacyjne na pograniczu chrześcijańsko-muzułmańskim na przełomie średniowiecza i ery nowożytnej.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa NapoleonV.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.