Marcin N. Pawlak : Aecjusz i barbarzyńcy

Marcin N. Pawlak : Aecjusz i barbarzyńcy

“Flawiusz Aecjusz urodził się u schyłku IV w. w mieście Durostorum w prowincji Mezji, a więc na terenie dzisiejszej Bułgarii. Był synem rzymskiego oficera oraz damy z italskiej arystokracji. 

Pochodzenie stawiało go zatem w uprzywilejowanej pozycji. Od dziecka gromadził kapitał w postaci kontaktów w środowisku wyższych oficerów i w kręgach arystokracji. Podobnym kapitałem i możliwościami dysponowało wielu innych młodych ludzi, jednak to właśnie Aecjusz zrobił oszałamiającą karierę i na ponad 20 lat zdominował scenę polityczną zachodniego cesarstwa rzymskiego. 

Osiągnął to zręcznie wykorzystując jedyny atut, jakiego nie mieli jego potencjalni rywale, czyli dobre relacje z Hunami. W młodości spędził wśród tych budzących przerażenie u Rzymian okrutnych koczowników kilka lat jako zakładnik. Nawiązane wówczas kontakty i znajomość zwyczajów Hunów okazały się przydatne, gdy włączył się w bezwzględną walkę o władzę w Rzymie. Dzięki wojskowej pomocy Hunów zyskał pozycję naczelnego wodza i patrycjusza zachodniego cesarstwa. Usunął w cień ówczesnego cesarza Walentyniana III i przez wiele lat faktycznie rządził państwem wstrząsanym kolejnymi kryzysami związanymi z obecnością w jego granicach najróżniejszych plemion. 

Książka pokazuje, w jaki sposób Aecjusz starał się uratować, to co było do uratowania i tym samym zapobiec politycznej dezintegracji zachodniego cesarstwa rzymskiego, lub przynajmniej ograniczyć jej skutki. Książka może okazać się dobrą lekturą dla tych wszystkich, którzy interesują się rolą jednostki w historii i upadkami wielkich cywilizacji.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział I. Rawenna

Rozdział II. Galia

Rozdział III. Hiszpania, Afryka, Brytania

Rozdział IV. Attyla

Rozdział V. Patrycjusz zachodniego cesarstwa

Rozdział VI. Zakończenie

Wykazów skrótów

Bibliografia

Indeksy

Summary

O Autorze

Marcin N. Pawlak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się dziejami późnego cesarstwa rzymskiego oraz historią Grecji w epoce hellenistycznej i rzymskiej. Współautor i autor podręczników akademickich i szkolnych. Opublikował kilka monografii, m.in. Walka o władzę w Rzymie w latach 425-435, Toruń 2004; Rzymski Peloponez. Greckie elity wobec cesarstwa, Kraków 2011; Herodes Attyk. Sofista-Dobroczyńca-Tyran, Toruń 2015.”

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Atryda.

Wydawnictwo Atryda świeżo startuje na rynku wydawniczym, to ich pierwsza książka. Mam nadzieję że wydawnictwo osiągnie sukces i dołączy do czołówki wydawców w Polsce.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.