Cabinet des Modes

Cabinet des Modes

“Czy modnemu mężczyźnie wypada nosić pończochy w fioletowo-zielone paski? Czy modna kobieta może nosić zimą suknię z muślinu? Czy żakiet typu caraco będzie dobrym wyborem na odbywający się w Paryżu bal?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zamożni mieszkańcy osiemnastowiecznego Paryża mogli odnaleźć w czasopismach modowych, które na rynku prasy po raz pierwszy pojawiły się właśnie we Francji w roku 1768. Czasopisma te szybko stały się najważniejszym źródłem wiedzy o nowych ubiorach nie tylko dla samych Francuzów, ale też dla mieszkańców innych krajów Europy, w sposób znaczący przyczyniając się do ugruntowania sławy Paryża jako “stolicy mody”.

Dziś czasopisma te stanowią z kolei nieocenione źródło wiedzy nie tylko o modzie w osiemnastowiecznej Francji: nie tylko o tym, co się nosiło, ale też w jaki sposób było to postrzegane. Jako pierwsi na polskim rynku wydawniczym oferujemy je w tłumaczeniu na język polski.

Dodatkowe informacje:

Oryginalny tytuł: „Cabinet des Modes, ou les Modes Nouvelles, décrites d’une manière claire & précise, & représentées par des Planches en Taille-douce, enluminées”

Data wydania oryginału: 1 stycznia 1786

Rodzaje ubiorów, fryzur i dodatków opisanych w numerze (m.in.)caraco, corsetgilet, habit de bal, kapelusz à l’Androsmane, redingote, rękawy en amadis, surtout,żakiet pierrot. “

Czasopismo historyczne ukazało się nakładem wydawnictwa Riccoboni.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.