Bolesław V Wstydliwy Książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach : Karolina Maciaszek

Opis książki historycznej wydawnictwa Avalon pt.  Bolesław V Wstydliwy Książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach

Bolesław V Wstydliwy Książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach : Karolina Maciaszek

Opis książki historycznej wydawnictwa Avalon pt. Bolesław V Wstydliwy Książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach : “

Niniejsza publikacja jest pierwszą w polskiej historiografii pełną biografią księcia Bolesława V Wstydliwego. Sylwetka księcia krakowskiego i sandomierskiego została zaprezentowana na szerokim tle epoki. Rola Bolesława Wstydliwego w dziejach Polski XIII wieku była szczególna, a panowanie bardzo długie i naznaczone wieloma trudnościami.

Autorka, Karolina Maciaszek, przedstawiła wszystkie sfery aktywności politycznej i gospodarczej władcy, opierając swoją narrację na gruntownej analizie źródeł historycznych i bogatej literaturze przedmiotu. Niezwykle ciekawie prezentują się aspekty związane z życiem prywatnym księcia, polityką wewnętrzną i zagraniczną, urzędniczym otoczeniem władcy, stosunkami gospodarczymi, wreszcie te dotyczące spuścizny po panowaniu Bolesława V Wstydliwego i walk dynastycznych o spadek po jego rządach.

Tak szerokie spojrzenie, aczkolwiek z dominantą dziejów politycznych, bliskie jest kompletnej panoramie i wpisuje się w nurt biografii Henryka Brodatego Benedykta Zientary czy wcześniej klasycznej i modelowej monografii Mieszka Starego Stanisława Smolki z wielką panoramą dziejową w tle.

                                                                                                                                                                                                 prof. dr hab. Krzysztof Bracha

Książka historyczna “Bolesław V Wstydliwy Książę krakowski i sandomierski 1226-1279 Długie panowanie w trudnych czasach” ukazała się nakładem wydawnictwa Avalon.

Strona internetowa wydawnictwa Avalon.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.