Marek Sobski : Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk (1940-1945).

Marek Sobski : Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk (1940-1945)

“Książka przybliża działania włoskiego zgrupowania broni podwodnej biorącego udział w zmaganiach atlantyckich podczas drugiej wojny światowej. Przez umiejscowioną we francuskim porcie Bordeaux bazę Betasom przewinęły się ogółem 32 okręty podwodne pływające pod trójkolorową banderą Marynarki Królewskiej (Regia Marina). Przedstawiono ze szczegółami niemal dwieście wykonanych przez nie patroli bojowych, omówiono wszystkie zwycięstwa i porażki. Praca przybliża również historię samej bazy, doktrynę włoskich podwodników, biogramy dowódców, okręty oraz inne czynniki mające wpływ na sukcesy i niepowodzenia. Włosi działania na Atlantyku rozpoczęli źle, z powodu braku wcześniejszych doświadczeń okazali się nieprzygotowani do czekających ich działań, jednak uporem i ciężką pracą zdołali przekształcić swój kontyngent atlantycki w bardzo skuteczną machinę wojenną. W dużej mierze dzięki wysiłkom marynarzy z Betasom włoska marynarka może szczycić się mianem szóstej najskuteczniej floty podwodnej w historii istnienia tego rodzaju broni

Marek Sobski, rocznik 1983, urodzony w Krośnie Odrzańskim, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, historyk. Autor książek „Lictorian Fasces over England. Regia Aeronautica in action against England 1940–1941” i dwutomowej „Crickets against Rats. Regia Aeronautica in the Spanish Civil War 1936-1939”, a także kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych w magazynach Technika Wojskowa Historia, Militaria, Militaria XX Wieku, Lotnictwo i Okręty. Od końca 2011 roku propagator wiedzy o historii włoskiej wojskowości w pierwszej połowie XX wieku udostępnianej czytelnikom za pomocą bloga „Wojna Mussoliniego” i mediów społecznościowych.”

Książka ukaże się nakładem własnym autora.

(strona autora : http://wojna-mussoliniego.pl )

Bardzo ciekawy temat i chyba niemal nietknięty w polskiej literaturze. Osobiście niby wcześniej słyszałem o udziale Regia Marina w bitwie o Atlantyk, ale nie znałem żadnych szczegółów, tak że dla mnie to bomba.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.