Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763) : Daniel Baugh

Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763) : Daniel Baugh

Opis książki historycznej wydawnictwa NapoleonV pt.: Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763) : Wojna siedmioletnia była konfliktem globalnym pomiędzy dwiema najbardziej rozwiniętymi monarchiami osiemnastowiecznej Europy, Francją i Wielką Brytanią. Winston Churchill nazwał ją „pierwszą wojną światową”. Żadna ze stron nie mogła sobie pozwolić na utratę przewagi w którejś części świata i decydujące bitwy wojny zostały stoczone na obszarze od Fortu Duquesne na terenie współczesnego Pittsburgha po Minorkę na Morzu Śródziemnym oraz od Bengalu po Quebec. Pod koniec wojny Brytyjczycy skonsolidowali swoją potęgę w Ameryce Północnej i Indiach, kładąc fundamenty pod imperium, jednak w tym czasie obie strony postrzegały ją przede wszystkim jako walkę o bezpieczeństwo i wpływy wśród europejskich uczestników konfliktu.
Daniel Baugh, największy autorytet w dziedzinie historii marynarki wojennej w XVIII wieku, przedstawia przejrzysty, wyczerpujący i wnikliwy opis wojny. Bitwy i oblężenia zostały omówione w kontekście trudności związanych z prowadzeniem kampanii w odległych i nieznanych rejonach, oglądamy też osiągnięcia (i porażki) Royal Navy. Snując opowieść o licznych wyzwaniach, przed którymi stanęli mężowie stanu i oficerowie, Baugh umożliwia dokonanie nowej oceny systemów politycznych i czołowych polityków obu stron, w tym Williama Pitta i diuka de Choiseul.
Ta autorytatywna praca będzie źródłem wiedzy i informacji dla każdego, kto interesuje się wymogami wojennymi i tarciami politycznymi towarzyszącymi procesowi pokojowemu, zwłaszcza w XVIII wieku.
Daniel Baugh jest emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Cornella. Urodził się w Filadelfii, uzyskał doktorat w Cambridge, jest autorem British Naval Administration in the Age of Walpole (1965).

„Nowa, ważna książka Daniela Baugha na temat wojny siedmioletniej ukazuje zmagania między Brytyjczykami i Francuzami na całym świecie – w Europie, Ameryce Północnej, na Karaibach, w Afryce Zachodniej i Azji. Autor sporządził mistrzowski i przystępny opis, oparty na wieloletnich badaniach”.
Stephen Conway, University College London

„Praca Daniela Baugha zaspokaja zapotrzebowanie na jednotomową historię zmagań o dominację morską i kolonialną pomiędzy Wielką Brytanią i Francją. Autor przedstawia przejrzystą i wciągającą opowieść, przemyślaną i bardzo pouczającą, łączącą historię polityczną, dyplomatyczną, militarną i morską w przekonujący opis doniosłej w skutkach i skomplikowanej wojny”.
John Shy, emerytowany profesor historii Uniwersytetu Michigan

„Baugh, wybitny historyk marynarki wojennej, ze zdumiewającym rozmachem opisuje i analizuje strategię, logistykę, politykę i najważniejsze osobistości pierwszej ogólnoświatowej wojny angielsko-francuskiej, toczonej na czterech kontynentach i siedmiu morzach. W rezultacie powstał opis pełen świeżych i ambitnych perspektyw, wniosków i ocen. Arcydzieło”.
Ian K. Steele, emerytowany profesor historii Uniwersytetu Zachodniego Ontario

Książka historyczna pt. Wojna siedmioletnia. Konflikt globalny (1754-1763) ukazała się nakładem wydawnictwa NapoleonV.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.