ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2025

ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2025 : Na 88 stronach najnowszego numeru czasopisma przyglądamy się początkom chrześcijaństwa jako zorganizowanej religii, wpływowi na rozwój cywilizacji oraz najnowszym odkryciom archeologicznym, które rzucają nowe światło na kluczowe wydarzenia.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2025

Czasopismo poświęcone archeologii pt. ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2025

Dziedzictwo Konstantyna Wielkiego – str. 4. Szymon Modzelewski przedstawia dziedzictwo Konstantyna Wielkiego przez pryzmat źródeł archeologicznych i architektonicznych. Jak jego decyzje zmieniły chrześcijaństwo i Cesarstwo Rzymskie?

Nicea 325. Czym w istocie było spotkanie Konstantyna Wielkiego z biskupami? – str. 12. Adam Kuczyński w rozmowie z ks. Przemysławem Szewczykiem analizuje, czy Sobór Nicejski rzeczywiście był pierwszym powszechnym soborem Kościoła. Jakie były jego polityczne i teologiczne konsekwencje?

Nikaia 325: w poszukiwaniu miejsca obrad, które zmieniły chrześcijaństwo – str. 21. Magdalena Czechowska opisuje wyniki polsko-tureckich badań nad lokalizacją pałacu cesarskiego w Nicei, gdzie odbył się Sobór Nicejski. Czy odnaleziono jego ślady?

Dawid – król Dongoli i władca narodów. Przełomowe polskie odkrycia archeologiczne w Sudanie – str. 30. Agata Deptuła prezentuje spektakularne odkrycia ze Starej Dongoli, które rzucają nowe światło na wczesnochrześcijańską Nubii i rolę króla Dawida.

Początki chrześcijaństwa w Gruzji – str. 38. Przemysław Polakiewicz bada proces chrystianizacji Gruzji – jednego z najwcześniejszych chrześcijańskich państw na świecie.

Ciepłe i chrystianizacja Pomorza Wschodniego – str. 45. Sławomir Wadyl i Paweł Szczepanik analizują wpływ chrystianizacji na Pomorzu Wschodnim oraz znaczenie stanowiska archeologicznego w Ciepłem.

Tajemnice klasztoru cysterskiego w Łeknie – str. 54. Magdalena D. Matczak przybliża historię klasztoru w Łeknie i opisuje unikalne znaleziska archeologiczne, w tym nietypowy pochówek.

ODKRYCIA

Spojrzeć w inną twarz Germanina – str. 62. Andrzej Kokowski przedstawia nowe odkrycia dotyczące wyglądu starożytnych Germanów i obala stereotypy dotyczące ich wizerunku.

Sześćdziesięciu z Lamsdorf. Część 2 – str. 66. Dawid Kobiałka wraz z zespołem bada dramatyczne losy włoskich jeńców wojennych w obozie Lamsdorf (Łambinowice).

TAJEMNICE PRZESZŁOŚCI

Dolina Trackich Królów. Blisko 1500 grobowców i zatopione miasto – str. 71. Olga Ignatowska odkrywa fascynujące tajemnice trackiej cywilizacji – ich bogate grobowce i nieznane dotąd miasta.

ARCHEOBIOGRAFIE

Tadeusz Smoleński – zapomniany, pierwszy polski egiptolog – str. 76. Krzysztof Babraj i Andrzej Urbanik przypominają postać Tadeusza Smoleńskiego, pioniera polskiej egiptologii, którego prace przyczyniły się do rozwoju badań nad starożytnym Egiptem.

ARCHEOWARSZTAT

Rdzenie, pyłki i kości zwierząt. Datowanie metodami środowiskowymi. Część 4 – str. 80. Jakub Okonek kontynuuje cykl artykułów o metodach datowania w archeologii, skupiając się na analizie osadów i szczątków organicznych.

POZA ARCHEOLOGIĄ

Mnich benedyktyński – str. 84. Poczet Odtwórców Polskich, czyli prezentujemy sylwetkę osoby rekonstruującej ubiór benedyktyńskiego mnicha – a do tego ciekawostki o codziennych obowiązkach, duchowości i wkładzie w kulturę średniowiecznej Europy.

Czasopismo historyczne ukazuje się nakładem Instytutu badań krajoznawczych i historycznych.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.