Adam ze Świętego Wiktora „Sekwencje” : Tadeusz Gacia, Łukasz Libowski, Marta Helena Nowak, Patrice Sicard, Agnieszka Strycharczuk, Adam Wilczyński, Piotr Wilk (redaktorzy)

Adam ze Świętego Wiktora „Sekwencje” : Tadeusz Gacia, Łukasz Libowski, Marta Helena Nowak, Patrice Sicard, Agnieszka Strycharczuk, Adam Wilczyński, Piotr Wilk (redaktorzy)

Książka historyczna której redaktorami są Tadeusz Gacia, Łukasz Libowski, Marta Helena Nowak, Patrice Sicard, Agnieszka Strycharczuk, Adam Wilczyński, Piotr Wilk pt. Adam ze Świętego Wiktora „Sekwencje” : Adam ze Świętego Wiktora żył w 1 poł. XII w. Był wybitnym teologiem, a zarazem genialnym poetą i muzykiem. Skomponował, jak się obecnie przyjmuje, pięćdziesiąt osiem sekwencji na różne dni roku liturgicznego. Zasadniczą część książki wypełniają zatem teksty Adamowych sekwencji: umieszczono tutaj równolegle dwie wersje tekstowe tych utworów, oryginalną łacińską i tłumaczoną polską. Przekładów dokonał zespół translatorski. Odnośnie do przekładu trzeba zaznaczyć, że w miarę możliwości starano się, by był on metryczny – niektóre sekwencje w całości udało się spolszczyć metrycznie. Tłumaczenia opatrzone zostały również zwięzłymi przypisami, przede wszystkim identyfikującymi odwołania czy nawiązania do konkretnych fragmentów Pisma Świętego. Książkę dopełnia obszerne wprowadzenie. Jest ono dwuczęściowe. Stanowiący je tekst pierwszy pt. Adam ze Świętego Wiktora i jego dorobek poetycki – tekst ten napisała Agnieszka Strycharczuk – z jednej strony przedstawia postać Adama, kontekst jego życia i twórczości, z drugiej zaś strony przybliża problematykę związaną z gatunkiem sekwencji oraz z sekwencjami, których autorstwo przypisuje się Adamowi. Natomiast w drugim tekście wprowadzającym pt. Harmonia między wszystkim i wszystkimi. Ewokacje, drukowanym w publikacji zarówno w wersji oryginalnej francuskiej, jak i w polskim przekładzie – pióra Patrice’a Sicarda – zaprezentowane zostały główne „tematy, które «zamieszkiwały» duszę kantora Adama” i które w konsekwencji „zamieszkały” i „zamieszkują” także w jego poezji. Tym samym tekst Sicarda okazuje się znakomitą introdukcją w wewnętrzny świat Adamowych sekwencji. Wydawnictwo zamyka bibliografia, w której wyliczono prace, do jakich można sięgać, prowadząc badania nad sekwencjami Adama, a ponadto indeksy rzeczowy, biblijny i osobowy.Niniejsze wydawnictwo udostępnia polskiemu czytelnikowi jego literackie dziedzictwo, w literaturze polskiej dotychczas właściwie nieobecne.Na stronie wydawnictwa dostępne są nagrania sekwencji w językach łacińskim i polskim.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Academicon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.