Monthly Archive: maj 2023

Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej : Przygotowane przez Muzeum Gdańska wydawnictwo w tłumaczeniu dr. Marcina Grulkowskiego wraz ze wstępem, opracowaniem i komentarzem, jest pierwszą od ponad stu lat kompleksową monografią poświęconą temu zagadnieniu.

Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej : Marcin Grulkowski (redaktor)

Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej : Przygotowane przez Muzeum Gdańska wydawnictwo w tłumaczeniu dr. Marcina Grulkowskiego wraz ze wstępem, opracowaniem i komentarzem, jest pierwszą od ponad stu lat kompleksową monografią poświęconą temu zagadnieniu.

Panzerjäger Historia niszczycieli T.1: 1939–1942 : Wkrótce po tym, jak podczas I wojny światowej Brytyjczycy użyli czołgów, armia niemiecka zrozumiała pilną potrzebę opracowania taktyki walki z tym nowym zagrożeniem. W latach międzywojennych przystąpiono do produkcji dział przeciwczołgowych (Panzerabwehrkanone) oraz szkolenia specjalnych oddziałów przeciwpancernych (Panzerjägertruppe).

Panzerjäger Historia niszczycieli T.1: 1939–1942 : Thomas Anderson

Panzerjäger Historia niszczycieli T.1: 1939–1942 : Thomas Anderson Opis książki historycznej Thomasa Andersona pt. Panzerjäger Historia niszczycieli T.1: 1939–1942 : Wkrótce po tym, jak podczas I wojny światowej Brytyjczycy użyli czołgów, armia niemiecka zrozumiała pilną potrzebę opracowania taktyki walki z tym nowym zagrożeniem. W latach międzywojennych przystąpiono do produkcji dział przeciwczołgowych (Panzerabwehrkanone) oraz szkolenia specjalnych oddziałów przeciwpancernych (Panzerjägertruppe). Jednostki te zazwyczaj wspierały piechotę, zwalczając nieprzyjacielskie czołgi i...

Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego archiwum miejskiego we Wrocławiu. Katalog (do 1506 roku) : Zachęcamy Czytelników do zapoznania się z kolejnym tomem serii Folia Jagellonica. Fontes. Opracowana z wielkim znawstwem i starannością przez Mateusza Golińskiego publikacja Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego archiwum miejskiego we Wrocławiu. Katalog (do 1506 roku) z perspektywy niejednego mediewisty okaże się zapewne bezcenną pomocą w archiwalnych poszukiwaniach.

Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego archiwum miejskiego we Wrocławiu. Katalog (do 1506 roku) : Mateusz Goliński (redaktor)

Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego archiwum miejskiego we Wrocławiu. Katalog (do 1506 roku) : Mateusz Goliński (redaktor) Opis wydawnictwa źródłowego pod redakcją Mateusza Golińskiego pt. Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego archiwum miejskiego we Wrocławiu. Katalog (do 1506 roku) : Zachęcamy Czytelników do zapoznania się z kolejnym tomem serii Folia Jagellonica. Fontes. Opracowana z wielkim znawstwem i starannością przez Mateusza Golińskiego publikacja Polonika wśród listów z zasobu dokumentowego dawnego...

Wojny napoleońskie. Historia globalna. Tom 2 : Mistrzowsko wykorzystując materiał źródłowy w kilku językach, profesor Mikaberidze stworzył imponujące rozmachem dzieło opisujące wojny, które zaczęły się w czasie rewolucji francuskiej i trwały do klęski Napoleona w 1815 roku. Początkowo toczone we własnej obronie, pod wpływem Bonapartego stały się narzędziem budowy globalnego imperium.

Wojny napoleońskie. Historia globalna. Tom 2 : Alexander Mikaberidze

Wojny napoleońskie. Historia globalna. Tom 2 : Alexander Mikaberidze Opis książki historycznej Alexandra Mikaberidze pt. Wojny napoleońskie. Historia globalna. Tom 2 : Mistrzowsko wykorzystując materiał źródłowy w kilku językach, profesor Mikaberidze stworzył imponujące rozmachem dzieło opisujące wojny, które zaczęły się w czasie rewolucji francuskiej i trwały do klęski Napoleona w 1815 roku. Początkowo toczone we własnej obronie, pod wpływem Bonapartego stały się narzędziem budowy globalnego imperium. Równolegle...

Barbarossa: Jak Hitler przegrał wojnę : 22 czerwca 1941 roku o 3.15 nad ranem rozpoczyna się największa operacja wojskowa w historii. To nie będzie starcie dobra ze złem. Kruchy sojusz dwóch totalitaryzmów, wspierających się przez pierwsze 22 miesiące drugiej wojny światowej, właśnie się załamuje.

Barbarossa: Jak Hitler przegrał wojnę : Jonathan Dimbleby

Barbarossa: Jak Hitler przegrał wojnę : 22 czerwca 1941 roku o 3.15 nad ranem rozpoczyna się największa operacja wojskowa w historii. To nie będzie starcie dobra ze złem. Kruchy sojusz dwóch totalitaryzmów, wspierających się przez pierwsze 22 miesiące drugiej wojny światowej, właśnie się załamuje.

Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo? : Czy mogliśmy wygrać to starcie? Dlaczego Polska nie zwyciężyła z Rosją w wojnie 1830–1831? Nie wszystkie polskie powstania były straceńczym aktem desperacji bez szans na powodzenie. Powstanie listopadowe było najlepiej przygotowanym starciem z zaborcą.

Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo? : Sławomir Leśniewski

Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo? : Sławomir Leśniewski Opis zapowiadanej książki Sławomira Leśniewskiego pt. Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo? : Czy mogliśmy wygrać to starcie? Dlaczego Polska nie zwyciężyła z Rosją w wojnie 1830–1831? Nie wszystkie polskie powstania były straceńczym aktem desperacji bez szans na powodzenie. Powstanie listopadowe było najlepiej przygotowanym starciem z zaborcą. Polacy mieli w ręku wiele atutów – świetnie wyszkoloną armię, doświadczonych w boju dowódców i...

Rachunki budowy zamku krakowskiego 1534 : wydane przez Marka Ferenca stanowią kolejny tom serii „Folia Jagellonica. Fontes" – pokłosia imponującego skalą przedsięwzięcia, jakim jest międzynarodowy grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku"

Rachunki budowy zamku krakowskiego 1534 : Marek Ferenc

Rachunki budowy zamku krakowskiego 1534 : wydane przez Marka Ferenca stanowią kolejny tom serii „Folia Jagellonica. Fontes” – pokłosia imponującego skalą przedsięwzięcia, jakim jest międzynarodowy grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku”

Muhi nad rzeką Sajó 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom II. Restytucja  Królestwa Węgier : Marian Małecki

Muhi nad rzeką Sajó 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom II. Restytucja  Królestwa Węgier : Trzynastowieczny, posągowy wręcz najazd Mongołów, podlewany przez ponad 750 lat wiosennych mżawek ocen i jesiennych ulew frustracji, był jedną z największych tragedii – tak w wymiarze  państwowym jak i czysto ludzkim – jakie wydarzyły się w historii ludzkości.