Monthly Archive: czerwiec 2021

Piastowie i Rurykowice. Polsko-ruskie stosunki polityczne od X do połowy XII wieku : Krysztof Benyskiewicz

Opis książki historycznej pt. Piastowie i Rurykowice. Polsko-ruskie stosunki polityczne od X do połowy XII wieku : „tóż powiadają, że ci Panończycy, nazwani tak od Pana, wywodzą się, jak mówią, od Janusa, potomka Jafeta. Pierwszym z nich miał być ów potężny książę Nemrod, który najpierw zaczął ujarzmiać ludzi, braci swoich, i zmuszać do posłuszeństwa wobec siebie

Olaf Haraldsson. Wiking, król, święty : Maciej Lubik

Olaf Haraldsson. Wiking, król, święty : Maciej Lubik Opis książki historycznej pt. Olaf Haraldsson. Wiking, król, święty : ” Największym osiągnięciem, jakim Olaf II Haraldsson (ok. 995-1030) zapisał się w historii Norwegii, było ukończenie procesu chrystianizacji, co zdefiniowało ścieżki kulturowego kształtowania się tego państwa na następne wieki. Choć dzieło konwersji, jakie jest mu przypisywane, nie byłoby możliwe bez odpowiednich kroków podjętych przez jego poprzedników, zwłaszcza Olafa I...

Przeżyj rok w średniowieczu : Tillmann Bendikowski

Opis książki historycznej pt. Przeżyj rok w średniowieczu : Przeżyj prawdziwą podróż do przeszłości.
Średniowiecze niezmiennie fascynuje i ciekawi. Teraz masz okazję przeżyć cały rok, miesiąc po miesiącu, w tej intrygującej epoce, która do dziś rozpala wyobraźnię!

Trutina 8 X 1110. Zwycięstwo polskich konnych łuczników : Jakub Juszyński

Opis książki historycznej pt.: Trutina 8 X 1110. Zwycięstwo polskich konnych łuczników : W zimny, jesienny poranek jeden z polskich hufców cofał się drogą przez równinę ku lasowi, mijając mały lasek, leżący w dolinie schodzącej ku Trutinie. Wojowie oglądali się nań, gdyż dla postępującej z tyłu armii czesko-niemieckiej byłoby to idealne miejsce do ukrycia części oddziałów.

Ballaghmoon 13 IX 908 : Cezary Namirski

Opis książki historycznej pt. Ballaghmoon 13 IX 908 : Stoczona 13 września 908 r. bitwa pod Ballaghmoon (gael. Belach Mugna, Bealaigh Mugna) jest epizodem mało znanym poza Irlandią, a w polskiej literaturze nie poruszanym praktycznie w ogóle.