Wojna perska 359-360 : Tomasz Szeląg
Wojna perska 359-360 : Tomasz Szeląg
Książka historyczna Tomasza Szeląga pt. Wojna perska 359-360 : Od opublikowania przez wydawnictwo Bellona mojej pracy pt. Amida 359 minęło ponad dziesięć lat. W tym czasie ukazało się wiele pozycji zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych, które nie tylko znacząco poszerzyły naszą wiedzę na temat badanych zagadnień, ale także zmusiły mnie do rewizji niektórych spostrzeżeń. Niniejsza publikacja jest więc zmienionym, poprawionym i rozbudowanym opracowaniem opartym na – zawsze miałem nadzieję, że solidnych – fundamentach utworu z 2012 r., ale to nie jest ta sama praca. Zmianie uległ także tytuł, seria „Historyczne Bitwy”, w zdecydowanej większości przypadków, niesie ze sobą zrozumiały wymóg nazwania książki od miejsca i daty decydującego starcia. Tymczasem niniejsza publikacja porusza temat całej wojny lat 359-360, przygotowań do niej, a także konsekwencji, niezwykle poważnych nie tylko dla Imperium Rzymskiego, ale i Persji. Nie zamyka się jedynie na kwestiach militarnych, chciałem nakreślić jak najszerszą panoramę społeczno-polityczną Cesarstwa, w tym burzliwe w IV w. wydarzenia religijne, a także przybliżyć Czytelnikom dzieje Persji Sasanidów. Mam nadzieję, że takie założenie udało się, choćby w części, zrealizować…
Tomasz Szeląg, (1980) – historyk prawa specjalizujący się w prawie rzymskim, doktor nauk prawnych, uzyskał również licencjat kościelny z zakresu prawa kanonicznego, radca prawny.
Wykładowca w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Autor monografii Bitwa pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r. (2006), Kampanie galijskie Juliana Apostaty. Argentoratum 357 r. (2007), Cesarz Julian Apostata i jego ustawa szkolna (2017), Wpływ Kościoła na ustawodawstwo cywilne w okresie panowania dynastii konstantyńskiej (305-363 r.) w świetle prawa kanonicznego i przepisów księgi XVI Kodeksu Teodozjusza (2020) wydanych nakładem wydawnictwa Inforteditions oraz Amida 359 (2012), która ukazała się w serii Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona, a także kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Współautor podręczników z prawa rzymskiego Prawo rzymskie. Repetytorium (2002, wyd. II 2004), Prawo rzymskie. Zestaw ćwiczeń dla studentów prawa (2004).
Oprócz publikacji związanych z prawem rzymskim i historią starożytną jest autorem komentarza Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wydanego przez C.H. Beck (2022).
Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Inforteditions.