O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów : Jordanes, Bartosz J. Kołoczek(radaktor)

O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów : Oddajemy do Państwa rąk pierwszy przekład na język polski całej twórczości Jordanesa, jednego z najciekawszych łacińskich autorów późnego antyku.

O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów : Jordanes, Bartosz J. Kołoczek(radaktor)

Opis wydawnictwa źródłowego pod redakcją Bartosza J. Kołoczka pt. O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów : Oddajemy do Państwa rąk pierwszy przekład na język polski całej twórczości Jordanesa, jednego z najciekawszych łacińskich autorów późnego antyku. Żyjący w połowie Vi w. we wschpodniej czesci cesarstwa Jordanes jest autorem oryginalnej, choć współcześnie mało znanej kroniki powszechnej De summa temporum, w kórej dzieje świata starożytnego widziane z perspektywy chrześcijaskiej połączone zostały ze zmiennymi losami imperium rzymskiego.

Obecnie Jordanes jest jednak kojarzony – i to nie tylko przez zawodowych starożytników i mediewistów, ale też zwykłych pasjonatów historii – główne za sprawą swojego drugiego dzieła – Getica. W wielu krajch zainteresowanie tą cześcią twórczości Jordanesa nierozerwalnie wiąże się z informacjami podawanymi przez niego na temat siedzib, pochodzenia i losów poszczególnych barbarzyńskich ludów. To właśnie Jordanesowi zawdzięczamy pasjonujący opis wędrówk Gotów z na wpół mitycznej, skąpanej w mroku i skutej lodem Skandii, relację z rzymskiego poselstwa do stolicy demonicznego władcy Hunów Attyli czy wreszcie epicki opis bitwy na Polach Katalaunijskich, kóry szczególnie bliski może wydawać sie fanom prozy Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Na gruncie polskim największa uwagę przykuwały natomiast jego wzmianki na temat Słowian, którzy u schyłku rzadów Justyniana Wielkiego zaczeli coraz śmielej zaznaczać swoją obecność na północnych rubieżach imperium. 

Tekst źródłowy ukazał się nakładem Towarzystwa wydawniczego Historia Iagellonica.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.