Leuthen (Lutynia) 5 XII 1757. Największe zwycięstwo Fryderyka II : Tomasz Rogacki

Leuthen (Lutynia) 5 XII 1757. Największe zwycięstwo Fryderyka II : Jak wspominał Barsewisch, przed atakiem zjawił się król, który podszedł do płk. von Bocka, dowodzącego batalionem pułku Meyerinck, w którym Barsewisch dzierżył chorągiew, i nakazał: Ruszaj swoim batalionem prosto na zasieki, za którymi kryją się białe płaszcze

Leuthen (Lutynia) 5 XII 1757. Największe zwycięstwo Fryderyka II : Tomasz Rogacki

Książka historyczna Tomasza Rogackiego pt. Leuthen (Lutynia) 5 XII 1757. Największe zwycięstwo Fryderyka II : Jak wspominał Barsewisch, przed atakiem zjawił się król, który podszedł do płk. von Bocka, dowodzącego batalionem pułku Meyerinck, w którym Barsewisch dzierżył chorągiew, i nakazał: Ruszaj swoim batalionem prosto na zasieki, za którymi kryją się białe płaszcze – pozostałe bataliony ruszą twoim śladem… Następnie Jego Królewska Mość był łaskaw podejść do mnie… i powiedział: Junkrze z leibkompanii, dobrze uważaj; musisz maszerować naprzód z pewnością siebie, ale nie zbyt szybko, aby armia mogła nadążyć; a potem Jego Królewska Mość sam obejrzał nasze bataliony stojące wobec pozycji wroga i powiedział do żołnierzy: Widzicie, chłopcy tamte białe płaszcze? Musicie wyrzucić ich z szańców, trzeba tylko ostro na nich maszerować i wypędzić bagnetem; wtedy wesprę was 5 batalionami grenadierów i całą armią. Trzeba to zrobić albo zginąć. Przed wami wróg, a za wami cała armia. Ani kroku w tył, tylko naprzód – po zwycięstwo.

Przedmowa
I. Austriacy wkraczają na Śląsk
II. Rossbach. Fryderyk II rusza na Śląsk
III. Ruchy wojsk od 23 listopada do 3 grudnia
IV. Bitwa pod Leuthen [Lutynia]
V. Koniec kampanii (7-31 grudnia 1757 r.)
Aneksy
Bibliografia
Spis map i szkiców

Tomasz Rogacki (1959) – ekspert od epoki napoleońskiej, któremu nieobce są też inne przestrzenie historyczne, jak np. wojny kolonialne, średniowiecze, wojny XIX w., epizody I czy II wojny światowej, wreszcie wojna siedmioletnia. Oddawana właśnie do rąk czytelnika Leuthen to trzecia z kolei książka tego autora, traktująca o największych bitwach tej wojny, rozegranych na ziemiach polskich. Rogacki postawił na cztery wydarzenia: Zorndorf [Sarbinowo], Gross-Jägersdorf (Prusy Wschodnie), Leuthen [Lutynia], Kunersdorf [Kunowice]. Przy okazji Leuthen znajdziemy w niej też szeroki opis pierwszej bitwy o Breslau [Wrocław].

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Inforteditions.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.