Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce : Beata Możejko

Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce : Dokonując wyboru swoich bohaterek, autorka opisała te najbardziej ciekawe, barwne i spektakularne postacie, które zaznaczyły się wyraźnie w naszej europejskiej historii. Lektura książki pokazuje nam z jednej strony, ile już o omawianych bohaterkach wiemy, a z drugiej strony wskazuje, jak bogate są źródła i literatura na ich temat.

Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce : Beata Możejko

Książka historyczna Beaty Możejko pt. Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce : Dokonując wyboru swoich bohaterek, autorka opisała te najbardziej ciekawe, barwne i spektakularne postacie, które zaznaczyły się wyraźnie w naszej europejskiej historii. Lektura książki pokazuje nam z jednej strony, ile już o omawianych bohaterkach wiemy, a z drugiej strony wskazuje, jak bogate są źródła i literatura na ich temat. Stąd wielką zasługą autorki jest zebranie tych wszystkich przekazów, uporządkowanie ich i barwne pokazanie bohaterek na tle ówczesnych wydarzeń historycznych. (…) Wszystkie wybrane postacie różnią się między sobą, żyły w odmiennych czasach i doznały różnej aprobaty lub dezaprobaty. Wszystkie jednak odegrały istotną rolę w kształtowaniu naszej kultury i do dzisiaj utrzymują swoje miejsce jako bohaterki sztuk dramatycznych, powieści historycznych i filmów.

Z recenzji prof. dr hab. Joachima Zdrenki

Bohaterkami książki Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce są: Joanna z Nawarry, Izabela Bawarska, Krystyna de Pizan, Eleanor Cobham, Jadwiga Jagiellonka, Izabela d’Este, Joanna Szalona (Kastylijska) i Margherita Datini.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.