Księstwo Pomorskie (łac. Ducatus Pomeraniae, niem. Herzogtum Pommern) władane przez dynastię Gryfitów, często zwane zachodniopomorskim z uwagi na istniejące państwo wschodniopomorskie dynastii Sobiesławiców, obejmowało tereny obecnie leżące na terenie Polski i Niemiec. Jego historia jest mało znana i doceniana w naszym kraju, podejrzewam że w Niemczech jest podobnie. Pomyśleliśmy, że moglibyśmy dorzucić swoją cegiełkę do zwiększenia zainteresowania historią tego trochę zapomnianego państwa. W ramach tych działań będziemy zamieszczać w tym dziale bloga artykuły o historii pomorza i miejscach wartych odwiedzenia, które są z nią związane, nie zabraknie również informacji o książkach dotyczących tego regionu. Trochę już takich wpisów zebraliśmy, ale nawet z kwerendy przeprowadzonej na naszym blogu widać, że to niszowy temat.
Księstwo Pomorskie warte jest poznania, jego dzieje są bogate w ciekawe wydarzenia, było areną walk o wpływy między Polską, Danią i mocno anachronizując Niemcami, same jednak nie było bezwładną kukiełką w rękach okolicznych potęg. Potrafiło zadać znaczące klęski militarne Duńczykom (udało się zdobyć i złupić stolicę Danii, Roskilde, a o zdobyciu Konungahelli Snorri Sturluson napisał „Król Racibor i jego zwycięskie wojska ustąpiły i powróciły do Slavii, a wielka liczba ludu, który wzięty był w Kungahelli, potem długo żył u Słowian w niewoli. Wielki port Kungahälla nigdy nie wrócił do tego samego stanu co przedtem„), Niemcom i Polakom. Historia Polskiej floty wojennej za czasów Jagiellonów też była by dużo mniej okazała gdyby nie pewien kupiecki ród ze Szczecina. Co zresztą zakończyło się jedną z większych afer finansowych tamtych czasów.
Drugim tematem tego działu jest Nowa Marchia. Jako, że teren naszego rodzinnego województwa Zachodniopomorskiego obejmuje także ziemie historycznej Nowej Marchii to również i ona będzie tutaj gościła. Ma to także swoje uzasadnienie historyczne, dzieje Księstwa Pomorskiego i Nowej Marchii były często ze sobą mocno sprzęgnięte. Drugim łącznikiem tych tematów jest fakt, iż historia Nowej Marchii też nie jest zbytnio znana, a przecież ten region często odgrywał znaczną rolę w historii nie tylko naszego kraju, ale i całego regionu środkowo europejskiego.
Bardzo się cieszymy, iż Księstwo Pomorskie (inaczej Księstwo Zachodniopomorskie) oraz Nowa Marchia, mają już swój dom na naszym blogu 🙂 Dziwne, że tak późno ten pomysł wprowadzamy w życie, ale lepiej późno niż jeszcze później 🙂
- Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV wieku. Przestrzeń – społeczeństwo – kultura : Michał Gierke
- Poczet Książąt Pomorskich : Maciej Strączyński
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Grudzień
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Listopad
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Październik
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Wrzesień
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Sierpień
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Lipiec
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Czerwiec
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Maj
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Kwiecień
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Marzec
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Luty
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego – Styczeń
- Kalendarium Księstwa Zachodniopomorskiego
- Średniowieczne kościoły granitowe Pomorza Szczecińskiego i Nowej Marchii : Dariusz Piasek
- Pomorze Zachodnie 1185 : Robert F. Barkowski
- Podróże Monitora Historycznego : Kościół w Strachocinie
- Kościół Piotra i Pawła w Szczecinie – vlog Monitora Historycznego
- Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21 – 1278) : Edward Rymar
- Pomorze 1807 : Szymon Jagodziński
- Marian Rębkowski : Jak powstało Pomorze? Studium tworzenia państwowości we wczesnym średniowieczu
- Konungahella 1135 : Robert F. Barkowski
- Podroże : Moryń i Dolsko
- Herb – śledztwo Monitora
- Mikrofon Historyczny – Szachownica
- Wyprawa : Pęzino
- Jarosław Jarzewicz : Architektura średniowieczna Pomorza Zachodniego
Książki o wyżej wymienionej tematyce możecie znaleźć TUTAJ.