Hernan Cortes i podbój Meksyku – Stefan Weinfeld i Jerzy Wróblewski (komiks)

Hernan Cortes i podbój Meksyku – Stefan Weinfeld i Jerzy Wróblewski (komiks)

Kilka dni temu, przy okazji przekładania i porządkowania książek związanego z zakupem nowego regału na książki, odnalazłem bardzo ważny dla mnie komiks. “Hernan Cortes” Weinfelda i Wróblewskiego jest dla mnie chyba drugim komiksem historycznym z jakim miałem do czynienia. I myślę, że jak na czasy na jakie przypadło moje dzieciństwo, to nie mogłem lepiej trafić.

Za scenariusz komiksu odpowiada Stefan Weinfeld. Dzięki wikipedii wiem, że napisał sporo scenariuszy komiksowych. Nie dziwi mnie to biorąc pod uwagę “Cortesa”. Bardzo udanie przedstawił ekspedycję Hiszpanów przeciwko Aztekom. Narracja jest prowadzona ciekawie, i co ważne zgodnie z historią. Oczywiście nie ma co od krótkiego komiksu oczekiwać nie wiadomo jak szczegółowego przedstawienia całej historii podboju Meksyku. Mamy za to solidnie pokazane wybrane najważniejsze wydarzenia. Nie brakuje zwrotów akcji, problemów ekspedycji w walce z indianami oraz rozgrywek wewnętrznych między konkwistadorami.

Rysunki do komiksu stworzył Jerzy Wróblewski, jeden z lepszych polskich grafików z czasów PRL-u. Kolory są dobre, i widać grę kolorami w kilku rysunkach. Rysunki dobrze oddają styl Wróblewskiego, realizm i spora szczegółowość.

Co ciekawe, wydany komiks został pozbawiony jednego rysunku, dosadnie pokazującego co się stało z pochwyconym przez Azteków Hiszpanem.

“Podbój Meksyku” po latach nadal mi się podoba i nie uważam, żeby był gorszy od komiksów amerykańskich czy zachodnioeuropejskich. Dzięki jego lekturze, dowiedziałem się czegoś o ciekawym wycinku historii, polubiłem moriony, ba nawet umiem je narysować 🙂

Komiks został w zeszłym roku ponownie wydany przez wydawnictwo Ongrys.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.