Dzieje unii polsko-litewskiej w latach 1482/1492-1569 : Dominik Szulc

Dzieje unii polsko-litewskiej w latach 1482/1492-1569 : W 2019 r. obchodziliśmy 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej, zaś trzy lata później – śmierci króla Zygmunta Augusta, twórcy tego układu. Zawarta w 1569 r. w Lublinie między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim unia realna wpływała na dzieje wspólnego państwa aż do końca XVIII w. Świadczyło to o jej ponadczasowości.

Dzieje unii polsko-litewskiej w latach 1482/1492-1569 : Dominik Szulc

Książka historyczna wydawnictwa Dominika Szulca pt. Dzieje unii polsko-litewskiej w latach 1482/1492-1569 : W 2019 r. obchodziliśmy 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej, zaś trzy lata później – śmierci króla Zygmunta Augusta, twórcy tego układu. Zawarta w 1569 r. w Lublinie między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim unia realna wpływała na dzieje wspólnego państwa aż do końca XVIII w. Świadczyło to o jej ponadczasowości.
Celem tej pracy jest prześledzenie procesu dochodzenia do tego aktu. Aby ten cel osiągnąć, Autor przeprowadził szeroko zakrojone kwerendy w archiwach i bibliotekach polskich i zagranicznych, połączone z badaniami terenowymi. Na przełom XV i XVI w. przypadł bowiem gwałtowny wzrost zarówno liczby, jak i rodzajów źródeł dotyczących dziejów Polski i Litwy – nie tylko tych pisanych, ale także ikonograficznych, archeologicznych i innych. Nie pominięto też polsko-litewskich relacji gospodarczych, kulturalnych,
a nawet artystycznych. Otrzymujemy tym samym studium relacji polsko-litewskich na przestrzeni
ponad 90 lat – od ok. 1478 do ok. 1573 r. Przedstawiono je na szerokim tle kształtowania się „unii jagiellońskiej” – zacieśniania przez Polskę relacji politycznych i gospodarczych nie tylko z Litwą, ale także Prusami, Inflantami, a nawet Oświęcimiem i Zatorem. Daje to pełny obraz unii, będący sumą zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych, kulturalnych czy religijnych od schyłku średniowiecza do okresu rozkwitu renesansu.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Avalon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.