Austro-węgierskie służby tyłowe w kampanii karpackiej 1914–1915 : Jan Błachnio

Austro-węgierskie służby tyłowe w kampanii karpackiej 1914–1915 : Zaopatrywanie wojska, w szerokim jego znaczeniu (jedzenie, amunicja, mundury, buty, drut kolczasty…), to kluczowe zadanie, niełatwe, od którego zależy nie tylko prowadzenie walki, ale i jej finał.

Austro-węgierskie służby tyłowe w kampanii karpackiej 1914–1915 : Jan Błachnio

Opis książki historycznej Jana Błachnio pt. Austro-węgierskie służby tyłowe w kampanii karpackiej 1914–1915 : Zaopatrywanie wojska, w szerokim jego znaczeniu (jedzenie, amunicja, mundury, buty, drut kolczasty…), to kluczowe zadanie, niełatwe, od którego zależy nie tylko prowadzenie walki, ale i jej finał. Większość miłośników historii skupia się na szarży, bohaterstwie, geniuszu wodza. Pewnie dlatego, że to łatwiejsze, bardziej „kolorowe”, i chyba nawet ciekawsze niż znojna, powtarzalna i, wydawałoby się, pozbawiona polotu praca służb zaopatrzeniowych. Ci jednak, którzy naprawdę studiują sztukę wojenną (a nasi Czytelnicy właśnie do nich należą), wiedzą, że to jednak logistycy, kwatermistrzowie, zaopatrzeniowcy i oficerowie sztabowi potrafiący dostarczyć żołnierzom to, czego im potrzeba do przeżycia i walki z przeciwnikiem, decydują najczęściej o wygranej wojnie.

Dlatego z wielką przyjemnością wydajemy doktorat Jana Błachnio o logistyce (służbach tyłowych) armii austro-węgierskiej podczas kampanii karpackiej w latach 1914–15. Promotorem pracy był dr hab. prof. UW Piotr Szlanta, a jednym z recenzentów dr hab. prof. UMK Jarosław Centek – co już samo w sobie jest gwarancją jakości pracy. Mamy wrażenie, że wspólnie z autorem, zbudowaliśmy opracowanie, które będzie wzorcowe dla tych, którzy chcą zarówno się zajmować, jak i studiować logistykę wojskową.

Żołnierze maszerują na żołądkach

Logistyka nie jest wszystkim, ale bez logistyki nie ma niczego

Amatorzy rozmawiają o strategii, profesjonaliści o logistyce

– niby wszyscy to wiedzą, Napoleon o tym mówił wprost – tym większe więc zdziwienie budzi pomijanie przez znaczną część badaczy zagadnień związanych z zaopatrywaniem wojska w czasie działań wojennych.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Tetragon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.