Rokowania dyplomatyczne polsko-szwedzkie w Prabutach i Altmarku w latach 1628-1629 : Jakub Sobieski, Justyna Gałuszka (redaktor)

Rokowania dyplomatyczne polsko-szwedzkie w Prabutach i Altmarku w latach 1628-1629 : Jakub Sobieski, Justyna Gałuszka (redaktor)

Opis książki historycznej zredagowanej przez Justyna Gałuszkę pt. Rokowania dyplomatyczne polsko-szwedzkie w Prabutach i Altmarku w latach 1628-1629 : Jakub Sobieski (1590-1646) był postacią niezwykle cenioną zarówno przez współczesnych jak i historyków. Jego bogaty życiorys, kariera polityczna, odgrywanie różnorodnych ról w polityce i społeczeństwie staropolskim od lat wzbudzały zainteresowanie naukowców.  Nie sposób nie przyznać racji Janowi Seredyce, który ponad 40 lat temu stwierdził: “ojciec króla Jana miał znacznie więcej szczęścia do badaczy dziejów literatury staropolskiej, a nawet wychowania niż do historyków”. […]

Bez wątpienia zapiski Sobieskiego odgrywają ważną rolę w badaniach rokowań polsko-szwedzkich w latach 16228-1629. Badacz jego życia i działalności Józef Długosz pisał, że stanowią “jedyne źródło tego rodzaju w naszej historiografii”. Ten sam autor opisując skrótowo rokowania w Prabutach stwierdził, że stan tekstu, który właściwie jest brudnopisem, utrudnia jego edycję, choć bez wątpienia zasługuje na wydanie. Nie można zaprzeczyć, że relacja z rokowań powstawała w pośpiechu i niekiedy jest trudna w odczycie, jednak warto podjąć się tego trudu.

Książka historyczna ukazała się nakładem Towarzystwa wydawniczego Historia Iagellonica.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.