Poczet Książąt Pomorskich : Maciej Strączyński
Poczet Książąt Pomorskich : Maciej Strączyński
Książka historyczna Macieja Strączyńskiego pt. Poczet Książąt Pomorskich : Pierwsza w historii publikacja zawierająca biogramy i portrety wszystkich książąt z dynastii Gryfitów, którzy od początku XII wieku do roku 1637 władali Pomorzem.
Niezwykła, pełna zwrotów, sukcesów i porażek, a przede wszystkim twardej i wytrwałej walki o niepodległość, historia niewielkiego państwa na południowym wybrzeżu Bałtyku. Księstwa, które w czasach ognia i miecza, przemocy i wojen przetrwało ponad 500 lat pomiędzy silniejszymi sąsiadami – Polską, Danią, Zakonem Krzyżackim, Brandenburgią. Które wytrwale i skutecznie, walką i dyplomacją utrzymywało swoją niezależność – tak długo, póki żyła i panowała w nim dynastia Gryfitów.
Poczet książąt niezłomnych, którzy przez ponad 500 lat władali Pomorzem. Którzy zawsze pamiętali, że są Pomorzanami i braćmi krwi, nigdy nie walczyli ze sobą i razem bronili swojej ziemi. Dla których Pomorze było ojczyzną, dziedzictwem i całym życiem, zaś Oni dla Pomorza – władcami dającymi mu niepodległość.
Żywoty 50 Naszych Książąt, którzy zasiadali na tronach w Szczecinie, Wołogoszczy i Słupsku, a niekiedy innych miastach Pomorza. Wszystkich Gryfitów, którzy dostąpili panowania nad Pomorzem lub jego częścią, samodzielnie lub w braterskiej wspólnocie. Żywoty opisane nie tak, jak było to czynione przez ostatnie stulecia – z niemieckiego lub polskiego punktu widzenia – ale tak, jak powinni je poznać Pomorzanie.
Galeria 50 portretów książęcych, większa, niż jakikolwiek wizerunkowy poczet władców Polski. Portrety, które dzisiejszym Pomorzanom pokażą, jak wyglądali ich książęta, a jeśli ich twarze zniknęły w kilkusetletnim mroku niepamięci – jak mogli wyglądać. By dziś można było, wspominając Gryfitów, ujrzeć ich – tak, jak od lat Polacy, myśląc o swoich królach i książętach, widzą ich na portretach Jana Matejki.
Maciej Strączyński – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Znany szczeciński sędzia o specjalności karnej, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” (2010-2016) i Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie (2017-2023). Z dziedziny historii autor kilkudziesięciu felietonów historycznych o Pomorzu i Polsce na łamach pisma „In Gremio” oraz zawierającego liczne informacje historyczne przewodnika po wodach Meklemburgii.
Sylwia Godowska – plastyczka, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie, doktor sztuk plastycznych (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2013). Adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie, wykładowczyni Wydziału Grafiki w Pracowni Ilustracji Zakładu Grafiki Artystycznej. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracjami i plakatami. Niektóre wystawy indywidualne: Galeria Zadra Warszawa (2010), Mała Galeria Kierat (2018), Galeria Rektorska Akademii Sztuki (2019).
Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Zapol.