Piastowscy władcy Wielkopolski w latach 1138-1296 : Norbert Delestowicz

Piastowscy władcy Wielkopolski w latach 1138-129 : Piastowscy władcy Wielkopolski to publikacja skupiająca się na przedstawieniu czytelnikom w przystępnej formie wydarzeń, szczególnie politycznych, jakie miały miejsce od momentu, w którym książę Polski Bolesław III Krzywousty w 1138 roku dokonał podziału państwa na poszczególne dzielnice, którymi władali jego męscy potomkowie.

Piastowscy władcy Wielkopolski w latach 1138-1296 : Norbert Delestowicz

Książka historyczna Norberta Delestowicza pt. Piastowscy władcy Wielkopolski w latach 1138-129 : Piastowscy władcy Wielkopolski to publikacja skupiająca się na przedstawieniu czytelnikom w przystępnej formie wydarzeń, szczególnie politycznych, jakie miały miejsce od momentu, w którym książę Polski Bolesław III Krzywousty w 1138 roku dokonał podziału państwa na poszczególne dzielnice, którymi władali jego męscy potomkowie. W książce w sposób szczegółowy skoncentrowano się na przybliżeniu sylwetek sześciu piastowskich władców (Mieszko III Stary, Władysław III Laskonogi, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny, Przemysł II), którzy w latach 1138–1296 władali wyznaczoną dzielnicą – Wielkopolską. Jednocześnie prześledzono pojawiające się wśród wielkopolskich książąt konflikty o sprawowanie władzy czy to nad całą dzielnicą, czy tylko nad poszczególnymi jej częściami. Zarazem ukazany został kontekst dzielnicy wielkopolskiej na tle ówczesnych wydarzeń, jakie miały miejsce w innych dzielnicach, rywalizacji z różnymi książętami piastowskimi o tron krakowski czy też zabiegów koronacyjnych i zjednoczenia kraju ponownie w jeden organizm państwowy.

Norbert Delestowicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Dyrektor Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował także na Albert-Ludwigs Universität we Fryburgu Bryzgowijskim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2013/2014. Laureat stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2022 roku Autor książek: Bolesław II Szczodry. Trzeci król Polski, od władzy po wygnanie, Kraków 2020; Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach (1310–1351). Studium prozopograficzne, Kraków 2021; Historia Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w latach 1857–2022, Poznań 2022; Zbigniew. Książę Polski (ok. 1070–1111/1113), Kraków 2023. Opracował i wydał Księgę wójtowską miasta Jarocina. Zapiski z lat 1571–1611, Poznań 2021, a także pamiętnik Marii Aleksandry Smoczkiewiczowej, Moje wspomnienia, Poznań 2020.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Avalon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.