My Strzelcy Polescy : Andrzej Wesołowski (redaktor)

My Strzelcy Polescy : Andrzej Wesołowski (redaktor)

Książki historyczne pod redalcką Andrzeja Wesołowskiego pt. My Strzelcy Polescy : Pierwsze wydanie książki, opublikowanej w 2007 r. staraniem Fundacji „Polonia Militaris”, było rozpowszechniane poza rynkiem księgarskim – trafiło głównie do placówek naukowych, bibliotek i jednostek wojskowych. Ze względu na powtarzające się sygnały od zainteresowanych osób bezskutecznie szukających książki w księgarniach i na aukcjach internetowych, Wydawnictwo Tetragon zdecydowało się na jej wznowienie.

Obecne wydanie, zachowując ogólny kształt publikacji sprzed piętnastu lat, zostało uzupełnione o nowe materiały źródłowe, jest też znacznie bogatsze pod względem ikonograficznym. Przede wszystkim zawiera liczne nowe fotografie, w tym – co jest unikatowe – zdjęcia oficerów i żołnierzy 84 pp wykonywane w toku walk wrześniowych, wywołane z kliszy, którą nieznany z nazwiska fotograf, oficer pułku, przed wymarszem do niewoli oddał na przechowanie rodzinie Nolkenów, właścicieli folwarku Kazuń Niemiecki, w którym kwaterował sztab pułku w czasie obrony Modlina. Klisza, przechowana przez Nolkenów z narażeniem życia przez okres okupacji, dotrwała do naszych czasów.
Wykonane z niej zdjęcia zostały udostępnione autorowi przez Edwarda Korala, syna Danuty Koral z domu Nolken, za co składamy mu serdeczne podziękowanie. Klisza przekazana została Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Na potrzeby tej poszerzonej redycji przygotowano także nowe mapy i szkice.

Wydawnictwo jest dwutomowe: tom 1 opisuje szczegółowo dzieje bojowe pułku, w tomie drugim znajdują dokumenty i wspomnienia.

Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Tetragon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.