Kunersdorf (Kunowice) 12 VIII 1759. Pierwszy cud Domu Brandenburskiego : Tomasz Rogacki

Kunersdorf (Kunowice) 12 VIII 1759. Pierwszy cud Domu Brandenburskiego : Tomasz Rogacki
Książka historyczna Tomasza Rogackiego pt. Kunersdorf (Kunowice) 12 VIII 1759. Pierwszy cud Domu Brandenburskiego : Jednak działania Sałtykowa po bitwie pokazują, że nie do końca miał świadomość ogromu klęski, jaką zadał Prusakom. Sprowadzały się one bowiem do jednego – za wszelką cenę uniknąć kolejnej konfrontacji z pruskim królem. Najpewniej pełną ocenę przesłaniał mu fakt, z jak wielkim trudem, mając przewagę liczebną i będąc na dobrej defensywnej pozycji, zwycięstwo to osiągnął.
(…)
Na wieść o odejściu aliantów Fryderyk popadł w euforię i 1 września w liście do Prinza Heinricha zawarł znamienne słowa: Donoszę ci o cudzie domu brandenburskiego: w czasie, gdy wróg przekroczył Odrę i ryzykując drugą bitwę mógł zakończyć wojnę, odszedł z Mühlrose na Lieberose («Je vous annonce le miracle de la maison de Brandenbourg: dans le temps que lennemi avoit passé l
Oder, et qu`en hasardant une seconde bataille il pouvait finir la guerre, il est marché de Mühlrose a Lieberose»)…
Wprowadzenie
I. Kampania 1759 r. na Śląsku i w Polsce
II. Ruchy wojsk na Śląsku, w Saksonii i w Brandenburgii do 11 sierpnia
III. Bitwa pod Kunersdorf [Kunowice] (12 VIII 1759 r. – niedziela)
IV. Niewykorzystane zwycięstwo
Aneksy
Bibliografia
Spis map i szkiców
Tomasz Rogacki (1959). Niezależny historyk i publicysta. Pisał do Gazety Pomorskiej, Życia Nakła, Gazety Regionalnej Powiat, periodyku De Re Militari. Autor ok. 40 książek historycznych, głównie z okresu wojen napoleońskich, ale także z innych epok, m.in.: wojny siedmioletniej, I i II wojny światowej, wojen kolonialnych. Napisał uznaną za niepoprawnie polityczną książkę „Mord na carskiej rodzinie. Kto i dlaczego?”. Członek-założyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego w Nakle nad Notecią.
Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Inforteditions.