
Witam na nowym blogu o książkach historycznych. Wiem, że blogów o książkach są setki, ale myślę, że i dla Monitora Historycznego znajdzie się miejsce w sieci i blogosferze, gdyż książka historyczna warta jest swojego osobnego przytulnego miejsca w sieci.
Po co, i na co, kolejny blog o książkach historycznych?
Zamierzam wykorzystać fakt, iż dużą część czasu, który spędzam przy komputerze, poświęcam na szukanie nowości wydawniczych spod znaku Clio. Niestety, jestem trochę jak wiewiórka, znajduję coś, „zachomikuję” to, a potem o tym zapominam. Wiem też, że nie wszyscy mają czas i ochotę na szukanie nowości książkowych, a jednak chcą wiedzieć, co w trawie piszczy. Dla siebie zatem, i dla innych, blog ten będzie prowadzony.
Z biegiem czasu zamierzam dodawać kolejne treści. Będę zamieszczał recenzje przeczytanych książek. Opisze ciekawe miejsca w których byłem. Niedawno ruszył podcast prowadzony przez redakcję monitora. W osobnym dziale gromadzę odnośniki do znalezionych bibliotek cyfrowych. Chcę też informować o ciekawy, acz mniej popularnych czasopismach.
Kto wie co jeszcze pojawi się na blogu. Stay tuned.
Lista najnowszych dwóch wpisów z każdej kategorii :
- ORP Orzeł, porównanie z innymi okrętami podwodnymiORP Orzeł, porównanie z innymi okrętami podwodnymi : Ostatnio czytałem trochę o naszych przedwojennych okrętach podwodnych. I tak mnie zastanowiło, jak na tle bezpośredniej konkurencji wypadał nasz ORP Orzeł.
- Persowie. Epoka wielkich królów : Lloyd Llewellyn-Jones (recenzja)Persowie, jakoś bardzo dużo przekrojówek o ich historii w Polsce nie wydano, kojarzę tylko wiekowe opracowanie Olmsteada oraz nowsze Bogdana Składanki. Dlatego bardzo ucieszyłem się z książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.
- Podcast Mikrofon historyczny – nowości książkowe lipiec 2024Kolejny odcinek podcastu poświęconego nowościom książkowym, o których wspominaliśmy na blogu.
- Podcast Mikrofon Historyczny – Nowości książkowe czerwiec 2024Podcast Mikrofon Historyczny – Nowości książkowe czerwiec 2024
- Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu : Jest to jedno z tych muzeów, które trzeba odwiedzić, jeśli jest ku temu okazja. Pamiętam, że wywarło na mnie niezwykle pozytywne wrażenie, może to zasługa tego, że w moich rodzinnych stronach brakuje tego rodzaju instytucji. Jednak mimo odwiedzenia kilku muzeów poświęconych militariom, nadal uważam, że naprawdę warto je zwiedzić.
- Podróże Monitora Historycznego : Kościół w Strachociniekościół w Strachocinie pod Stargardem (niegdyś Stargardem Szczecińskim). Pojechaliśmy tam zwabieni informacją o szachownicy oraz symbolu Joannitów. Znaleźliśmy oba te znaki.
- Miasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie : Michał WójcikMiasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie : To Polacy przekazali aliantom najwięcej informacji, które zdecydowały o losie II wojny światowej. I choć nie wszystkie zdobyto w Warszawie, to właśnie tu toczyły się najbardziej skomplikowane operacje i misje ludzi cienia.
- Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperiów 1931-1945 TOM 2 : Richard OveryKrew i zgliszcza tom 2. Wielka wojna imperiów 1931-1945 TOM 2 : Krew i zgliszcza to oryginalne i prowokujące do myślenia arcydzieło jednego z najsłynniejszych historyków drugiej wojny światowej. Zmusza nas do spojrzenia na ten konflikt w zupełnie nowy sposób.
Mimo dodawania nowych działów do bloga to książka historyczna zawsze będzie u nas na pierwszym miejscu.