Książęta i królowie czescy Przemyślidzi 872–1306. Dzieje polityczne : Anna Paner

Książęta i królowie czescy Przemyślidzi 872–1306. Dzieje polityczne : to kontynuacja historii dziejów pierwszej czeskiej dynastii, napisanej przez autorkę w 2008 r., uzupełniona wynikami nowych badań i poszerzona o wydarzenia z lat 1278–1306, czyli pięcioletni okres bezkrólewia po śmierci Przemysła Otokara II, 22 lata panowania Wacława II i 14 miesięcy rządów jego syna Wacława III, który w 1306 r. zginął tragicznie w Ołomuńcu.

Książęta i królowie czescy Przemyślidzi 872–1306. Dzieje polityczne : Anna Paner

Książka historyczna Anny Paner pt. Książęta i królowie czescy Przemyślidzi 872–1306. Dzieje polityczne : to kontynuacja historii dziejów pierwszej czeskiej dynastii, napisanej przez autorkę w 2008 r., uzupełniona wynikami nowych badań i poszerzona o wydarzenia z lat 1278–1306, czyli pięcioletni okres bezkrólewia po śmierci Przemysła Otokara II, 22 lata panowania Wacława II i 14 miesięcy rządów jego syna Wacława III, który w 1306 r. zginął tragicznie w Ołomuńcu.

Dzieje Przemyślidów prezentowane są chronologicznie, od kolebki ich państwowości, czyli Państwa Wielkomorawskiego, gdzie w drugiej połowie IX w. Borzywoj I, książę czeski przyjął chrzest z rąk św. Metodego. Poprzez pryzmat losów potomków Borzywoja I i jego żony Ludmiły, Anna Paner opowiada o wydarzeniach z okresu 434 lat panowania Przemyślidów w Czechach, w tym – 300 lat na Morawach. Oprócz polityki autorka stara się też opowiedzieć osobiste losy książąt i księżniczek, królów i królowych, którzy zbudowali fundamenty państwa i tworzyli jego historię.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.