Janusz II Książę mazowiecki. Pretendent do tronu polskiego (1455 – 16 lutego 1495) : Janusz Grabowski

Janusz II Książę mazowiecki. Pretendent do tronu polskiego (1455 – 16 lutego 1495) : Janusz II (1455–1495) był jednym z najwybitniejszych Piastów mazowieckich w XV wieku. O popularności i prestiżu, jakim cieszył się nie tylko na Mazowszu, świadczy fakt, że po śmierci króla Kazimierza Jagiellończyka (1492), prymas Zbigniew Oleśnicki widział w nim dobrego kandydata do tronu polskiego.

Janusz II Książę mazowiecki. Pretendent do tronu polskiego (1455 – 16 lutego 1495) : Janusz Grabowski

Opis zapowiadanej książki historycznej Janusza Grabowskiego pt. Janusz II Książę mazowiecki. Pretendent do tronu polskiego (1455 – 16 lutego 1495) : Janusz II (1455–1495) był jednym z najwybitniejszych Piastów mazowieckich w XV wieku. O popularności i prestiżu, jakim cieszył się nie tylko na Mazowszu, świadczy fakt, że po śmierci króla Kazimierza Jagiellończyka (1492), prymas Zbigniew Oleśnicki widział w nim dobrego kandydata do tronu polskiego. Książę w okresie samodzielnych rządów (1471–1495) powiększył ponad dwukrotnie obszar swojej dzielnicy. Był politykiem rozsądnym, dlatego pomimo niechęci do Jagiellonów po inkorporacji części Mazowsza do Korony, starał się utrzymywać poprawne stosunki z królem polskim. Janusz II zabiegał również o dobre relacje z zakonem krzyżackim w Prusach. Książę, będąc dobrym gospodarzem, stworzył sprawnie działający aparat administracyjny i skarbowy. Doskonale wiedział, że system skarbowy stanowi najistotniejszy z elementów kształtujących państwo i przesądzających o możliwości sprawnego funkcjonowania władzy książęcej. Piast ten przywiązywał olbrzymią wagę do swojego wyglądu, dobierał stroje i klejnoty. Inwentarz skarbca i zachowane rachunki dworu wskazują na potrzebę okazywania prestiżu wobec książęcego otoczenia, przyjezdnych i stykających się z nim osób.

JANUSZ GRABOWSKI, dr hab., profesor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ukończył Międzynarodowy Kurs Dyplomatyki i Paleografii Łacińskiej, zorganizowany przez The International Centre of Information about the History of the Balkan and Mediterranean Countries (CIBAL) w Bari (Włochy). Naukowo zajmuje się genealogią Piastów oraz dziejami politycznymi, skarbowością i dworem książęcym na Mazowszu w okresie średniowiecza. Prowadzi również badania z zakresu nauk pomocniczych historii, zwłaszcza dyplomatyki, paleografii, sfragistyki, edytorstwa oraz dziejów Warszawy i miast mazowieckich, a także kancelarii i elity umysłowej w średniowieczu. Autor pięciu książek, trzech katalogów oraz ok. dwustu mniejszych publikacji (artykułów, biogramów, recenzji). Uczestnik Grantów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz członek: Varsavianistycznego Zespołu Badawczego w IH PAN w Warszawie, Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii, jury konkursu „Varsaviana” oraz członek rad naukowych czasopism: „Średniowiecze Polskie i Powszechne”, „Miscellanea Historico-Archivistica” i „Rocznik Warszawski. Seria nowa”.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Avalon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.