Etnografowie z przymusu. Polscy zesłańcy w służbie kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego : Karina Gaibulina

Etnografowie z przymusu. Polscy zesłańcy w służbie kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego : Książka dotyczy udziału polskich zesłańców w ekspansji kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego na kazachskich stepach Azji Centralnej w XIX wieku. Zagadnienie to omówiono na podstawie wybranych tekstów autorstwa trzech polskich więźniów politycznych

Etnografowie z przymusu. Polscy zesłańcy w służbie kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego : Karina Gaibulina

Książka historyczna Kariny Gaibuliny pt. Etnografowie z przymusu. Polscy zesłańcy w służbie kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego : Książka dotyczy udziału polskich zesłańców w ekspansji kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego na kazachskich stepach Azji Centralnej w XIX wieku. Zagadnienie to omówiono na podstawie wybranych tekstów autorstwa trzech polskich więźniów politycznych: Adolfa Januszkiewicza, Bronisława Zaleskiego i Seweryna Grossa, które do dziś są ważnymi źródłami dla kazachstańskiej historiografii. Podstawową perspektywę analityczną pracy stanowią teoria oralności i piśmienności oraz studia postkolonialne.

Temat badań podjętych przez Autorkę uważam za ważny i bardzo perspektywiczny. Wpisują się one w popularne na świecie szeroko pojmowane studia postkolonialne, w tym przypadku są to analizy dotyczące działalności polskich zesłańców politycznych na służbie rosyjskiej i ugruntowania rosyjskiego panowania w Azji Środkowej. Jest to znacząca przemiana jakościowa w podejściu do tematu, najczęściej bowiem był on podejmowany w Polsce przez pryzmat badań martyrologicznych.
Z recenzji dr. hab. Przemysława Adamczewskiego

Autorka podjęła się bardzo trudnego zadania, a mianowicie przeanalizowania dziewiętnastowiecznych tekstów polskich zesłańców przy zastosowaniu narzędzi zaczerpniętych z teorii oralności i piśmienności. Jednym słowem – dokonała swoistego rodzaju przewartościowania miejsca zesłańca funkcjonującego pomiędzy różnymi kulturami. W dotychczasowych badaniach nad kwestią «polskiej syberiady» jest to zupełnie nowe podejście badawcze […].
Z recenzji prof. Wiesława Cabana

Karina Gaibulina (ur. 1987) ukończyła kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej praca magisterska poświęcona polskiemu zesłańcowi Adolfowi Januszkiewiczowi (Adolf Januszkiewicz. 24 lata zesłania na Syberii: pomiędzy „cywilizacją” a „światem półdzikim”) została wydana w 2014 roku. W 2022 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie w St. Gallen w Szwajcarii. W swoich badaniach zajmuje się m.in. teorią mediów, studiami postkolonialnymi i antropologią słowa, ze szczególnym uwzględnieniem kultury oralnej, praktyk pisma oraz kulturowych i kognitywnych konsekwencji asymilacji piśmienności. W ramach pracy doktorskiej współwyreżyserowała krótkometrażowy film dokumentalny Adolf Januszkiewicz. Wśród drogich Kazachów (2020), który został zaprezentowany na festiwalu American Association of Geographers Shorts 2021.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.