Cheronea – Orchomenos 86 r. p.n.e. : Sławomir Kurzak

Cheronea – Orchomenos 86 r. p.n.e. : Pierwsza wojna rzymsko-pontyjska, zwana także I wojną mitrydatejską (ok. 89-85 p.n.e.) to jeden z ostatnich etapów podboju hellenistycznego świata przez Rzym. Zwycięstwo Rzymu wcale nie było oczywiste i gdyby nie niewątpliwy geniusz militarny Sulli, losy starożytnego świata mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej.

Cheronea – Orchomenos 86 r. p.n.e. : Sławomir Kurzak

Opis książki historycznej Sławomira Kurzaka pt. Cheronea – Orchomenos 86 r. p.n.e. : Pierwsza wojna rzymsko-pontyjska, zwana także I wojną mitrydatejską (ok. 89-85 p.n.e.) to jeden z ostatnich etapów podboju hellenistycznego świata przez Rzym. Zwykle jest on postrzegany jedynie jako mało istotny epizod z dziejów Republiki, jednak w rzeczywistości, stawką tego konfliktu były losy śródziemnomorskiego świata. Zwycięstwo Rzymu wcale nie było oczywiste i gdyby nie niewątpliwy geniusz militarny Sulli, losy starożytnego świata mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. W pracy omówiono okoliczności tego konfliktu, a także przybliżono dzieje i wojskowość Pontu, porzucając przy tym, tradycyjnie przyjęty, jednostronnie rzymski punkt widzenia.

Wstęp
I Anatolia w cieniu Rzymu
II Republika w kryzysie
III Krew na polach Italii
IV Kres starego porządku
V Porównanie sił
VI Bitwa o Azję
VII Odpowiedź Rzymu
VIII Ostatni zryw Greków
IX Na polach Beocji 
X Koniec „Wolności Hellenów”
XI Szczęście Sulli
XII Ostatnie walki
Spis map
Bibliografia

Sławomir Kurzak (1987), historyk, doktor nauk humanistycznych, obecnie pracuje w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Specjalizuje się w historii starożytnej, swą pracę doktorską Armia pontyjska w czasach Mitrydatesa VI Eupatoraobronił w 2020 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczestnik ruchu rekonstrukcyjnego, od kilku lat należy do grupy „Zaciąg prywatny strażnika koronnego Samuela Łaszcza”, na której stronie czasem pisze popularnonaukowe teksty poświęcone dziejom Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Inforteditions.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.