Bolko II Mały (ok. 1309/12 – 1368) Książę świdnicko-jaworski i margrabia łużycki : Marcin A. Klemeski

Bolko II Mały (ok. 1309/12 - 1368) Książę świdnicko-jaworski i margrabia łużycki : bez wątpienia należy do najwybitniejszych Piastów panujących na Śląsku w XIV wieku. Odegrał ważną rolę w dziejach Europy Środkowe

Bolko II Mały (ok. 1309/12 – 1368) Książę świdnicko-jaworski i margrabia łużycki : Marcin A. Klemenski

Opis zapowiadanej książki historycznej Marcina A. Klemenskiego pt. Bolko II Mały (ok. 1309/12 – 1368) Książę świdnicko-jaworski i margrabia łużycki : Bolko II Mały (ok. 1309/1312-1368) bez wątpienia należy do najwybitniejszych Piastów panujących na Śląsku w XIV wieku. Odegrał ważną rolę w dziejach Europy Środkowej, był uzdolnionym politykiem oraz dyplomatą. W 1326 r. objął niewielkie księstwo świdnickie, ale dzięki swym umiejętnościom politycznym, umierając w 1368 r. pozostawił potężne władztwo świdnicko-jaworskie, wraz z margrabstwem Łużyc, połową księstw brzeskiego, oławskiego, głogowskiego i ścinawskiego oraz szeregiem pomniejszych terytoriów.

Niniejsza praca jest pierwszą od ponad 110 lat monografią poświęconą księciu świdnicko-jaworskiemu. Autor, na podstawie rozległej kwerendy źródłowej opracował działalność polityczną księcia Bolka II Małego, oraz jego działania na terenie swego władztwa. Ponadto zwrócił uwagę na jego relacje z sąsiednimi monarchami, z klasztorami położonymi w jego ziemiach. W ten sposób próbując usystematyzować i uzupełnić dotychczasową wiedzę dotyczącą tego znakomitego Piasta świdnicko-jaworskiego.

Marcin A. Klemenski (ur. 1992) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Zainteresowania badawcze: dzieje Śląska w średniowieczu, klasztory augustianów-eremitów, edytorstwo źródeł. Autor książki Albert książę strzelecki (ok. 1300-1370/71), Kraków 2017, oraz licznych artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Avalon.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.