Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : Norbert Számvéber

Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : Norbert Számvéber

Opis książki historycznej pt. Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : “W drugiej połowie 1944 roku oddziały sowiecko-rumuńskie osiągnęły Wielką Nizinę Węgierską. Zgodnie z dalszymi planami chciały okrążyć broniące się w Północnym Siedmiogrodzie i Karpatach siły niemiecko-węgierskie. W tym celu 6 października 1944 roku ruszyła tak zwana zaczepna operacja debreczyńska. W tym samym czasie, siły niemiecko-węgierskie także planowały ograniczoną ofensywę w kierunku południowowschodnim.

Siły skoncentrowane w tym celu starły się na węgierskich nizinach z atakującymi wojskami sowieckimi i rumuńskimi. W tak rozpoczętej bitwie obie strony konfliktu oczekiwały sukcesów głównie od jednostek wyposażonych w pojazdy pancerne.

Pracownik Instytutu Historii Wojskowej i Muzeum węgierskiego Ministerstwa Obrony, ppłk dr Norbert Számvéber w oparciu o źródła archiwalne, dostępną literaturę i wiarygodne wspomnienia uczestników walk, przedstawia sytuację obu walczących stron, jednostki biorące udział w walkach, plany ich użycia, uzbrojenie i struktury organizacyjne. W sposób jak najbardziej szczegółowy opisuje wydarzenia na froncie, a następnie dokonuje ich analizy.

Chcemy przybliżyć polskiemu czytelnikowi te dość mało znane wydarzenia z 1944 roku. W szczególności, że możliwa jest dość odległa analogia do działań sowieckich i niemieckich sił pancernych z sierpnia 1944 pod Wołominem i Okuniewem. Szkoda, że dla bitwy pod Warszawą nie mamy podobnej, wyczerpującej monografii.”

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Tetragon.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.