Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : Norbert Számvéber

Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : Norbert Számvéber

Opis książki historycznej pt. Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944 : “W drugiej połowie 1944 roku oddziały sowiecko-rumuńskie osiągnęły Wielką Nizinę Węgierską. Zgodnie z dalszymi planami chciały okrążyć broniące się w Północnym Siedmiogrodzie i Karpatach siły niemiecko-węgierskie. W tym celu 6 października 1944 roku ruszyła tak zwana zaczepna operacja debreczyńska. W tym samym czasie, siły niemiecko-węgierskie także planowały ograniczoną ofensywę w kierunku południowowschodnim.

Siły skoncentrowane w tym celu starły się na węgierskich nizinach z atakującymi wojskami sowieckimi i rumuńskimi. W tak rozpoczętej bitwie obie strony konfliktu oczekiwały sukcesów głównie od jednostek wyposażonych w pojazdy pancerne.

Pracownik Instytutu Historii Wojskowej i Muzeum węgierskiego Ministerstwa Obrony, ppłk dr Norbert Számvéber w oparciu o źródła archiwalne, dostępną literaturę i wiarygodne wspomnienia uczestników walk, przedstawia sytuację obu walczących stron, jednostki biorące udział w walkach, plany ich użycia, uzbrojenie i struktury organizacyjne. W sposób jak najbardziej szczegółowy opisuje wydarzenia na froncie, a następnie dokonuje ich analizy.

Chcemy przybliżyć polskiemu czytelnikowi te dość mało znane wydarzenia z 1944 roku. W szczególności, że możliwa jest dość odległa analogia do działań sowieckich i niemieckich sił pancernych z sierpnia 1944 pod Wołominem i Okuniewem. Szkoda, że dla bitwy pod Warszawą nie mamy podobnej, wyczerpującej monografii.”

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Tetragon.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.