Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich : Beata Wojciechowska

Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich : Beata Wojciechowska

Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich : Beata Wojciechowska

Opis książki historycznej Beaty Wojciechowskiej pt. Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich : “Średniowieczna medycyna nawiązywała do klasycznych koncepcji fizjologii i patologii człowieka, akceptując starożytną naukę o czterech temperamentach i teorię humoralną Hipokratesa, rozbudowaną następnie przez Galena. Tworzyły one spójny system według którego w ludzkim ciele sąsiadują obok siebie, stanowiące odpowiedniki czterech elementów kosmosu (powietrza, wody, ziemi i ognia), płyny ustrojowe (humory), będące efektem kombinacji czterech tzw. jakości: ciepła i zimna, suchości i wilgoci. W organizmie zdrowego człowieka wszystkie te elementy i jakości pozostawały w stanie równowagi (crasias), a jej brak (dyscrasias) objawiał się niemocą. Nadmiaru humorów można się było pozbyć poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów, z których od XIII wieku najbardziej popularna była flebotomia, czyli upuszczanie krwi, a także przyjmowanie medykamentów przeczyszczających, moczopędnych lub wymiotnych. Praktykowano również kąpiele i stawianie baniek.

Choroby dzielono na “ciepłe” (passiones calidae) i “zimne” (passiones frigidae) w zależności od nadmiaru danych humorów. Również surowce lecznicze dzielono w tym systemie na “ciepłe” – rozgrzewające i “zimne” – oziębiające, a także “suche” – wysuszające i “wilgotne” – nawilżające. Terapia polegała na rozpoznaniu własności choroby (czy “zimna” czy “gorąca”) i na zastosowaniu medykamentu o przeciwnych właściwościach.”

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

You may also like...

1 Response

  1. 15 września 2021

    […] Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Por. → Beata Wojciechowska : Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich (monitor-historyc… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.