Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia : Henry Lachouque

Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia : Henry Lachouque

Opis książki historycznej :

Henry Lachouque urodził się w 1883 roku. Kształcił się w Akademii Wojskowej w Saint-Cyr, pełnił służbę wojskową podczas I wojny światowej i wziął udział w bitwie nad Marną w 1914 roku. Został ranny i zwolniony z armii z przyczyn zdrowotnych. Otrzymał Legię Honorową i Krzyż Wojenny. Zdobył renomę jako historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej. Zmarł w Paryżu w październiku 1971 roku.


„Niniejsza książka to opowieść o Gwardii Cesarskiej i licznych gwardzistach, od rekruta po marszałka. Lachouque napisał ją inteligentnie i z pasją, zgrabnie łącząc administrowanie pułkiem z marszami i bitwą w opowieść o wielkiej przygodzie i nieubłaganym przeznaczeniu. Nie sposób znaleźć lepszej historii; prawdopodobnie nie zmieni się to przez wiele następnych lat”.
John R. Elting

„Nie licząc największych arogantów, nikt, kto pragnie zdobyć wiedzę na temat Gwardii Cesarskiej, nie może przejść obojętnie obok tego zdumiewającego dzieła”.
„Journal of the Royal United Service Institution”

„Ta okazała praca może przynieść wielkie korzyści każdemu czytelnikowi zainteresowanemu strukturą dowodzenia”.
Hanson W. Baldwin, „The New York Times”

„Nie jest to oklepana historia podbojów i klęski, lecz samych zrzęd, maszerujących przez stronice, które warto przeczytać”.
W.A. Thorburn, „History Today”

„Anne S.K. Brown wykorzystała swoją znajomość historii Francji i umundurowania do sporządzenia swobodnego i wyrazistego przekładu pracy Lachouque’a. Napoleon był omylny. Niniejsza książka jest jednak pięknym przypomnieniem narzędzia jego omylności”.
„The Scotsman”

„Anatomia chwały to monumentalne dzieło, które wypada uznać za lekturę obowiązkową dla osób, które interesują się najbardziej elitarnym spośród wszystkich oddziałów francuskich, oraz dla badaczy tego okresu (…). Żywy opis jest okraszony licznymi cytatami, wykorzystanymi z bardzo dobrym skutkiem. Wszędzie widoczna jest pasja Lachouque’a”.
„The Waterloo Journal”

„Anatomia chwały Lachouque’a i Brown jest świętym tekstem, pielęgnującym kult świeckiego bóstwa Francuzów, Napoleona Bonapartego, oraz jego aniołów stróżów, Gwardii Cesarskiej. Bonaparte kroczy przez jej stronice jako «uniwersalny geniusz», podle zdradzony przez marszałków, lecz nie przez pełną uwielbienia Gwardię (…). Ta książka jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto interesuje się epoką napoleońską”.
Dr Gary Sheffield, „The Journal of the Royal Military Academy Sandhurst””

Książka historyczna ukazała się nakładem wydawnictwa Napoleon V.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.