Afryka Wschodnia 1940-1941 (kampania lądowa). Armia włoska w obronie imperium w Rogu Afryki Wojna Mussoliniego vol. 2 : Marek Sobski

Afryka Wschodnia 1940-1941 (kampania lądowa). Armia włoska w obronie imperium w Rogu Afryki Wojna Mussoliniego vol. 2 : Kiedy w czerwcu 1940 roku Królestwo Włoch przystąpiło do wojny w Europie, zrobiło to tylko na chwilę, by przyspieszyć upadek Francji i zmusić Wielką Brytanię do negocjacji pokojowych. Z każdym kolejnym miesiącem okazywało się jednak, że Włosi wplątali się w wojnę, która nie mogła zakończyć się ani szybko, ani zwycięsko, a stan ich własnego nieprzygotowania do konfliktu był zatrważający.

Afryka Wschodnia 1940-1941 (kampania lądowa). Armia włoska w obronie imperium w Rogu Afryki Wojna Mussoliniego vol. 2 : Marek Sobski

Opis książki historycznej Marka Sobskiego pt. Afryka Wschodnia 1940-1941 (kampania lądowa). Armia włoska w obronie imperium w Rogu Afryki Wojna Mussoliniego vol. 2 : Kiedy w czerwcu 1940 roku Królestwo Włoch przystąpiło do wojny w Europie, zrobiło to tylko na chwilę, by przyspieszyć upadek Francji i zmusić Wielką Brytanię do negocjacji pokojowych. Z każdym kolejnym miesiącem okazywało się jednak, że Włosi wplątali się w wojnę, która nie mogła zakończyć się ani szybko, ani zwycięsko, a stan ich własnego nieprzygotowania do konfliktu był zatrważający.

Co oczywiste, wojna rozprzestrzeniła się również na odległą dla Europejczyków Afrykę Wschodnią, gdzie ścierały się interesy mocarstw kolonialnych. To właśnie tam, we włoskich koloniach w Rogu Afryki sytuacja Regio Esercito okazała się najtrudniejsza. Tamtejsze oddziały, składające się w większości z tubylców, były fatalnie uzbrojone, wyszkolone jedynie na potrzeby wojny kolonialnej i utrzymania porządku wewnętrznego, odcięte od zaopatrzenia przez sąsiednie posiadłości francuskie i brytyjskie, a na dodatek miejscowemu włoskiemu dowództwu brakowało umiejętności i możliwości prowadzenia regularnej nowoczesnej wojny. Imperium Brytyjskie również rozpoczęło bitwę o Róg Afryki słabo przygotowane, ale szybko zdało sobie sprawę ze znaczenia tej kampanii dla zapewnienia bezpieczeństwa linii komunikacyjnych biegnących przez Morze Czerwone, Nil i Afrykę. Po szybkiej mobilizacji sił alianci przystąpili do sukcesywnego eliminowania włoskiego zagrożenia w tej części świata.

Praca szczegółowo przedstawia kampanię trwającą do listopada 1941 roku, w której żołnierze około dwudziestu narodowości z trzech kontynentów walczyli po obydwu stronach o kolonialne interesy Włoch i Wielkiej Brytanii. Kampania w Afryce Wschodniej to nie tylko walki na froncie, ale także brutalna wojna pomiędzy Włochami a etiopskimi partyzantami, która miała doniosłe skutki dla planów Mussoliniego. Szeroko omówiono również zagadnienia z szerokiego kontekstu: sytuację gospodarczą Włoskiej Afryki Wschodniej, losy zamieszkujących ją Włochów, opór stawiany przez konspiracyjne organizacje włoskie, którego płomień tlił się aż do samego zawieszenia broni między Włochami a aliantami oraz dzieje państw wchodzących w jej skład po zakończeniu kampanii.

To już druga książka Marka Sobskiego, pierwszą była “Betasom. Włoska broń podwodna w bitwie o Atlantyk (1940-1945)“. Tutaj można przeczytać nasz mini wywiad z autorem.

Książkę, można kupić min. w starej szufladzie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.