Słowianie Wschodni : Andrzej Michałek
Słowianie Wschodni : Obszar Słowiańszczyzny Wschodniej obejmuje dziś kilka niezależnych państw. Jednak w opisywanym okresie był to jeden twór polityczny – Ruś Kijowska.
Słowianie Wschodni : Obszar Słowiańszczyzny Wschodniej obejmuje dziś kilka niezależnych państw. Jednak w opisywanym okresie był to jeden twór polityczny – Ruś Kijowska.
Snajperzy. Historia strzelców wyborowych : Ta książka opisuje, jak zadziwiająco długo armie nie doceniały roli snajperów w walce, mimo że celne strzelanie było już technicznie możliwe w XIX wieku. Przełom nastąpił dopiero w latach 1939‒1940
Potęga świętości Cztery święte córki króla Beli IV: Kinga, Konstancja, Małgorzata i Jolenta : Publikacja Piotra Stefaniaka skoncentrowana jest na wspaniałych świętych postaciach Kingi, Konstancji, Małgorzaty i Jolenty, czterech córkach węgierskiego władcy Beli IV, panującego w latach 1235-1270.
Od Stralsundu do Szczecina. Front pomorski wojny siedmioletniej w latach 1757–1759 : W historiografii wojna pomorska jest powszechnie określana jako szwedzko-pruska konfrontacja militarna na terytorium dzisiejszych północnych Niemiec i Polski. Wbrew nazwie, serii kampanii wojskowych na Pomorzu nie można uznać za odrębny konflikt zbrojny – była ona częścią wojny siedmioletniej
Szukajwarchiwach : to potężna wyszukiwarka grafik, dokumentów z polskich zasobów archiwalnych. Warto zajrzeć.
Polona : Polska biblioteka cyfrowa, pełna ikonografii, dokumentów i tekstów. Warto zajrzeć.
Europeana : Ogólnoeuropejska biblioteka cyfrowa pełna grafik, dokumentów udostępnianych przez różne muzea i instytucje w Europie.
Odwieczne prawa wojny : Generał Arthur Boucher (1847-1933), świadek i uczestnik Wielkiej Wojny, z czasem zaczął spisywać i porządkować swoje doświadczenia i spostrzeżenia, stając się tym samym teoretykiem i historykiem wojskowości.
Na torach wojny. Doświadczenia galicyjskiego kolejarza Mieczysława Szwestki (1914–1919) : Książka „Na torach wojny” stanowi ogląd sytuacji w Galicji i Austro-Węgrzech od momentu zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie aż do rozpadu imperiów i panującego wówczas chaosu.
Wojna o saletrę między Boliwią i Peru a Chile 1879 – 1881 : Wojna między Chile a Peru i Boliwią, zwana też często „wojną o saletrę” lub „wojną o Pacyfik”, była drugim co do wielkości, po wojnie paragwajskiej, konfliktem zbrojnym, jaki miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Ameryce Południowej.
Żywot Brunona, arcybiskupa Kolonii : św. Brunon (925–965) był przedstawicielem dynastii ottońskiej, młodszym bratem cesarza Ottona I Wielkiego. Poza administrowaniem swoją archidiecezją, był także współuczestnikiem wielu ważnych wydarzeń na zachodnim obszarze królestwa.
Rozwój broni strzeleckiej. Tom II: Rozwój broni automatycznej : Władimir Fiodorow Książka historyczna Władimira Grigoriewicza Fiodorowa pt. Rozwój broni strzeleckiej. Tom II: Rozwój broni automatycznej : W drugiej części swej pracy Władimir Grigoriewicz Fiodorow, wybitny rosyjski teoretyk i konstruktor, przedstawia historię rozwoju broni automatycznych oraz analizuje istniejące w jego czasach jej systemy i wzory, także te skonstruowane przez niego samego. Tekst zawiera dokładne dane uzbrojenia strzeleckiego stanowiącego...
Kursk 1943. Bitwa w powietrzu – Część 1 Południowy odcinek Łuku Kurskiego. Droga do Prochorowki : Tego dnia, kiedy wystartowałem nie mogłem schować mojej prawej „nogi”. Zgodnie z instrukcją samolot uznaje się wówczas za uszkodzony i mam pełne prawo wrócić na lotnisko. Ale byłem jeszcze młody i myślałem
Podcast Mikrofon Historyczny – Nowości książkowe czerwiec 2024
Biała Armia : Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się drukiem Biała Armia generała Antona Denikina – legendarnego przywódcy ruchu białych w Rosji ogarniętej bolszewicką rewolucją.
Listy Marii Kazimiery z Archiwum Sobieskich w Oławie, t. 3: Listy do królewicza Jakuba z lat 1699–1703 : Prezentowana publikacja jest trzecią już częścią niezwykle wartościowego badawczo i edytorsko przedsięwzięcia, składającego się na opracowanie listów królowej Marii Kazimiery z Archiwum Oławskiego
Rycerz w podróży, na kwaterze i ze spyżą : Profesor Andrzej Nadolski w swojej książce, interesującej dla każdego czytelnika oraz inspirującej dla badaczy broni i stroju średniowiecznego rycerstwa polskiego, napisał, że jakkolwiek „właściwym żywiołem rycerza była wojna”, „to było sporo okazji”, kiedy rycerz „nawet w okresie pokoju występował zbrojnie”.