Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej : Iain Ballantyne
Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej : Iain Ballantyne
Opis książki historycznej wydawnictwa Rebis pt. Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej :
W 1901 roku wielu admirałów z pogardą oceniało okręty podwodne jako bezużyteczne. Dziś ich posiadanie jest wyznacznikiem militarnej potęgi. Uzbrojone w broń nuklearną mogą nieść śmierć milionom ludzi, wzniecić globalne zniszczenie, stanowią potężny środek odstraszania.
Zabójcze rzemiosło to fascynująca opowieść o tym, jak niezdarny pojazd zmienił się w śmiertelnie niebezpieczny okręt, jedną z najbardziej skomplikowanych, najdroższych i przerażających broni.
Tę ekscytującą historię wypełnia plejada barwnych postaci: wizjonerów i szalonych konstruktorów, jak choćby pewien Amerykanin, który wymyślał łodzie nurkujące, żeby wykorzystać je do ataku na Brytyjczyków, a następnie zmienił strony i próbował pomóc Royal Navy w pokonaniu Napoleona, oraz były mnich, który stworzył łodzie pływające w zanurzeniu, aby za ich pomocą wesprzeć walkę o wyzwolenie Irlandii.
Czytelnik zostaje rzucony w wir heroicznych bitew konwojowych toczonych podczas dwóch wojen światowych, poznaje wysiłki Brytyjczyków usiłujących przejąć z niemieckich U-bootów materiały pozwalające złamać szyfr Enigmy, dowiaduje się o codziennym życiu na pokładach „szarych wilków” Kriegsmarine, o tym, jak amerykańskie okręty podwodne pomogły rzucić na kolana Japonię, oraz o atakach brytyjskich miniaturowych okrętów podwodnych na Tirpitza. Przeczyta tu również o incydentach w głębi oceanów, gdy zimna wojna zmieniała się w gorącą, oraz o zatopieniu argentyńskiego pancernika Belgrano w czasie wojny falklandzkiej. Pozna też spojrzenie autora na odrodzenie okrętu podwodnego jako narzędzia politycznego i militarnego oraz na groźbę zagłady nuklearnej, jaka wiąże się ze stosowaniem tej broni.
Autor prezentując użycie broni podwodnej i powody jej zastosowania, jest równie stanowczy w swoich osądach dla każdej ze stron. Te wyważone oceny w połączeniu z wciągającym stylem i widoczną miłością do tematu sprawiają, że otrzymujemy fascynującą lekturę. Iain Ballantyne napisał prawdziwy hołd dla myśliwych i zwierzyny, także dla tych, którzy pozostaną na wiecznym patrolu.
– Matthew Bone, ‘Boney Abroad’ blog
Wspaniale opowiedziana historia – nie tylko da tych, którzy chcą zapuścić się do królestwa Neptuna, ale także zajmujących się historią i polityką oraz każdego, kogo fascynują wysiłki marzycieli i wynalazców na przestrzeni dziejów.
– Julian Stockwin
Książka potwierdza pozycję Ballantyne’a jako czołowego marynisty. Doskonała encyklopedyczna historia wojny podwodnej, mistrzowskie opracowanie godne najszczerszego polecenia.
– Captain John Roberts RN MBE
O Podwodnych myśliwych:
Ballantyne napisał doskonałą książkę prezentującą emocjonujące i nieznane historie opowiedziane przez brytyjskich podwodniaków, którzy odbywali służbę w czasie zimnej wojny (…) bez wątpienia jedna z najbardziej porywających opowieści dotyczących okrętów podwodnych.
– Cem Devrim Yaylali, „Warships International Fleet Review”
Książka to strzał w dziesiątkę! Służyłem 32 lata w RN, z czego 25 lat na okrętach podwodnych. Autor jest zadziwiająco dobrze poinformowany – czasem zbliża się do granicy wyjawienia ściśle tajnych danych.
– Ian J. Atkinson
Iain Ballantyne przeżył dramatyczne chwile, kiedy okręt, na którego pokładzie przebywał, został zmuszony do wykonania manewru wymijającego, gdy radziecka jednostka podwodna odpaliła torpedę. Odbył rejsy na wielu typach jednostek, począwszy od okrętów podwodnych o napędzie jądrowym i lotniskowców, po niszczyciele i fregaty.
Pisał o sprawach dotyczących marynarki i wojskowości do gazet i czasopism, regularnie współpracował z „Sunday Telegraph”, jest cenionym autorem publikacji NATO i Royal Navy. Szczególnie wymagające były jego wyprawy do baz rosyjskich – wywiadowi z admirałem w Kronsztadzie towarzyszyło 16 toastów wódką „za piękne kobiety”.
Obecnie jako wydawca miesięcznika „Warships International Fleet Review” relacjonuje operacje koalicji antyterrorystycznej z pokładów brytyjskich fregat patrolujących północne obszary Zatoki Arabskiej i Morze Śródziemne. W 2007 roku został laureatem prestiżowej Special Recognition Award od British Maritime Charitable Foundation (BMCF) za „wieloletni wkład w pogłębianie wiedzy o sprawach morskich”.
Jego książka Killing the Bismarck (2010) zdobyła Mountbatten Maritime Award.”
Książka historyczna pt. Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej ukazała się nakładem wydawnictwa REBIS.