Max Hastings : Tajna wojna 1939-1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci
“Szpiegowska historia II wojny światowej
Wiarygodna, ekscytująca i znakomicie napisana – „Daily Telegraph”
Przed drugą wojną światową szpiedzy i kryptolodzy nie odgrywali tak ważnej roli w żadnym konflikcie zbrojnym. Sir Max Hastings, jeden z najwybitniejszych żyjących historyków wojny, jako pierwszy opisał działania wywiadu brytyjskiego, amerykańskiego, niemieckiego, sowieckiego i japońskiego w jednej pasjonującej opowieści szpiegowskiej. Bohaterowie książki to galeria najbarwniejszych postaci II wojny światowej. Ludzie brytyjskiej „Ultry” i „Double Cross”, oficerowie Abwehry, sowiecka Czerwona Orkiestra, amerykańscy G-meni Hoovera, agenci wywiadu z Japonii, Polski, Irlandii… Szpiedzy, kryptolodzy, partyzanci – ci, których działania nieraz decydowały o przebiegu wojny.
Ta monumentalna opowieść o poświęceniu, geniuszach, o małostkowości, zdradzie i wielkiej grze o życie milionów nie ma odpowiednika w całej światowej literaturze historycznej.. Tajna wojna 1939-1945 to setki relacji świadków, galeria najbarwniejszych postaci drugiej wojny i opowieść gromadząca historię wszystkich najciekawszych operacji szpiegowskich z tego okresu.
Olbrzymi zasób wiedzy i wprawne pióro brytyjskiego mistrza pozwolą nareszcie poznać rzeczywiste oblicze wojny szpiegów, która zadecydowała o losach świata.
Wciągająca niczym thriller szpiegowski. Hastings rozumie lepiej niż historycy przed nim, że opowieść o ludzkiej naturze jest nie mniej ważna niż opisy łamania szyfrów czy szpiegowskiej wirtuozerii. Niczym wytrawny powieściopisarz, potrafi zaakcentować wymowny szczegół —„Sunday Times”
Autor czuje się w tej dziedzinie jak ryba w wodzie, więc z dużą swobodą bombarduje czytelnika opiniami prowokującymi do przemyśleń i dyskusji. Hastings jest w życiowej formie — „The Times”
Fascynujące spojrzenie na mroczny świat szpiegostwa i brudne gry wojenne — „Washington Times””
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.