Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom : Brian Merchant

Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom : Proces industrializacji i związane z nim kontrowersje rozpoczynają się dwieście lat temu na angielskiej prowincji. To właśnie tam robotnicy znani jako luddyści wystąpili przeciwko właścicielom fabryk, wprowadzającym zautomatyzowane urządzenia, które pozbawiały ich pracy i środków do życia. 

Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom : Brian Merchant

Książka historyczna Briana Merchanta pt. Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom : Proces industrializacji i związane z nim kontrowersje rozpoczynają się dwieście lat temu na angielskiej prowincji. To właśnie tam robotnicy znani jako luddyści wystąpili przeciwko właścicielom fabryk, wprowadzającym zautomatyzowane urządzenia, które pozbawiały ich pracy i środków do życia. 

Mimo groźby kary śmierci członkowie ruchu pisali listy z pogróżkami i organizowali partyzanckie ataki. Pod osłoną nocy, zamaskowani, rozbijali mechaniczne krosna, a niekiedy podpalali całe budynki. Ich bunt zyskał nieoczekiwanych sojuszników, w tym lorda Byrona, wywołał gniew samego księcia regenta i dał początek związkom zawodowym. 

Ta niezwykła rebelia zainicjowała debatę, która trwa do dziś. W XXI wieku, gdy sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie, pytania o relacje między technologią, pracą a wyzyskiem powracają ze zdwojoną siłą. Brian Merchant przedstawia historię luddystów, ukazując, jak automatyzacja zmieniła świat i kształtuje przyszłość ludzkości. 

Krew w maszynie została uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The New Yorker”, „Wired” i „Financial Times”

• • •


A co, jeśli angielscy luddyści mieli rację? Znakomita książka Merchanta zburzy wiele waszych przekonań, mitów i świętości. Opowie o niezwykłej epoce i jej zapomnianych bohaterach, którzy okazują się zaskakująco współcześni. 
Przemysław Wielgosz, eseista, redaktor naczelny „Le Monde diplomatique” – edycja polska

Wciągająca opowieść o jednym z najbardziej niezrozumiałych rozdziałów historii. Odnajdujemy w nim podobieństwa z teraźniejszością szczególnie dziś, gdy po raz kolejny próbujemy przemyśleć naszą relację z maszynami. 
Naomi Klein, autorka To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat

Automatyzacja od dawna zmieniała ludzi w maszyny: bezwolne i poddańcze. Być luddystą oznacza mieć głos w sprawach przyszłości. Nie wystarczy pytać, co maszyna robi – musimy zapytać, dla kogo pracuje i kogo zastępuje. 
Cory Doctorow, autor książek Mały Brat i The Internet Con

Zapomnijcie o wszystkim, co wiedzieliście o luddystach. Po lekturze Krwi w maszynie spojrzycie zupełnie inaczej zarówno na ekran komputera, jak i na młotek, który mógłby go rozbić. 
Malcolm Harris, autor Palo Alto: A History of California, Capitalism, and the World

Brian Merchant jest amerykańskim pisarzem i dziennikarzem. W swoich tekstach porusza tematykę automatyzacji, pracy oraz wpływu technologii na środowisko, a także zagadnienia kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności. Publikuje na łamach m.in. „The New York Times”, „Wired”, „The Atlantic”, „Harper’s Magazine”, „Fast Company”. Autor bestsellerowej książki The One Device: The Secret History of the iPhone.

Książka historyczna ukaże się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Strona wydawnictwa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.